Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do sukcesu jakim było podniesienie pierwszego zabytku z województwa śląskiego do rangi światowej, wydało właśnie pierwszy przewodnik turystyczny o obiektach pogórniczych wpisanych w lipcu tego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO - poinformował portal nettg.pl w piątek, 15 grudnia, Grzegorz Rudnicki z biura prasowego tarnogórskiej kopalni.
Przewodnik autorstwa Zbigniewa Pawlaka i Mieczysława Filaka zawiera opis i zdjęcia 28 atrybutów wchodzących w skład wpisu, a także mapę z dokładną ich lokalizacją. To pierwsza tego typu publikacja, jaka ukazała się na rynku wydawniczym.
W przewodniku czytelnicy znajdą informacje o historii Tarnowskich Gór, o zastosowanej tu mysli technicznej, wydobyciu metali, systemach odwadniania, dostarczania wody pogórniczej do celów spożywczych, a także Wyjątkowej Powszechnej Wartości wpisu, czyli tych elementach unikatowości, które wyróżniają ten obiekt spośród innych, będących już na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- Prace nad informatorem ruszyły krótko po ogłoszeniu, przez Komitet Światowego Dziedzictwa, decyzji o wpisie "Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospdarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" na najważniejszą listę zabytków naszego globu - mówi Grzegorz Rudnicki.
Przewodnik wydało za własne pieniądze Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Publikację można kupić w cenie 15 zł w siedzibie przy ul. Gliwickiej 2 oraz w sklepiku z pamiątkami na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra. Przewodnik jest dostepny także w wersji niemieckiej i angielskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.