Główny Instytut Górnictwa rozpoczął realizację projektu pod nazwą „Odzysk i wykorzystanie metanu do celów energetycznych i chemicznych w kopalniach węgla”, akronim: METHENERGY +, kierowanego przez zespół z Uniwersytetu w Oviedo w Hiszpanii.
Jego celem jest rozwój metod zwiększenia efektywności wykorzystania metanu wentylacyjnego ujmowanego w działających kopalniach oraz ujęcia i wykorzystania metanu z zamkniętych kopalń węgla kamiennego w GZW.
- W części projektu realizowanej i kierowanej przez GIG wykorzystywać będziemy różnorodne metody badawcze stosowane głównie w geologii, hydrogeologii i geomechanice. M.in. będą to badania procesów związanych z zatapianiem kopalń i gromadzeniem metanu w wyrobiskach górniczych, a także innowacyjne metody badania środowiska skalnego w skali laboratoryjnej, wykorzystujące unikalną w skali światowej aparaturę badawczą – mówi kierownik projektu dr hab. inż. Przemysław Bukowski, prof. GIG.
Badania hydrogeologiczne i ocena zasobów metanu wolnego w kopalniach likwidowanych będą wspomagane przez metody modelowania komputerowego. Prace w projekcie obejmują ocenę koncentracji i przepływu metanu w różnych warunkach geologicznych i ruchu zakładu górniczego. Obejmują też zaprojektowanie możliwie najbardziej efektywnego procesu separacji czynników, wykorzystywanych zarówno w procesie bezpośredniego spalania metanu, jak i do produkcji substancji chemicznych, takich jak wodór czy metanol. W efekcie realizacji projektu zaproponowane zostanie zintegrowane podejście służące optymalizacji wykorzystania metanu wentylacyjnego i jego pełny odzysk. Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali przez międzynarodowe konsorcjum jedenastu jednostek z Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Czech, Grecji, Słowenii i Szwecji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.