Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało specjalistyczne Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej. Utworzyła je wspólnie z uczelnią spółka Tauron Dystrybucja.
Nowe laboratorium uruchomiono w Centrum Energetyki AGH. Pozwoli na prowadzenie badań dotyczących parametrów jakości i niezawodności dostaw energii m.in. lokalizacji źródeł zaburzeń w systemie elektroenergetycznym, metod poprawy jakości napięć czy certyfikacji rejestratorów wskaźników jakości napięcia. Prace w laboratorium będą koordynowane przez zespół składający się z przedstawicieli AGH i spółki Tauron Dystrybucja, która wyposażyła pracownię w nowoczesną aparaturę pomiarową.
Zdaniem Roberta Zasiny, prezesa zarządu Tauron Dystrybucja, realizacja wspólnych projektów przez firmy i środowisko naukowe, przynosi korzyści obydwu stronom. - W tym przypadku nasza współpraca pozwoli na prowadzenie badań naukowych oraz praktycznych analiz na potrzeby Tauronu i innych podmiotów z branży energetycznej. Uzyskane wyniki pomogą w rozwiązywaniu problemów występujących w sieciach elektroenergetycznych i wpływających na niezawodność i jakość dostaw energii elektrycznej - powiedział.
Na razie laboratorium jest w fazie rozruchu. Docelowo ma zajmować się badaniami i pracami usługowymi na rzecz klientów komercyjnych z kraju i zagranicy w obszarach: certyfikacji przyrządów pomiarowych przeznaczonych do rejestracji wskaźników jakości napięcia, badaniem emisji i odporności urządzeń na wybrane zaburzenia elektromagnetyczne, oceną propagacji oraz metody lokalizacji źródeł i zaburzeń elektromagnetycznych, budową rozproszonych systemów pomiaru parametrów jakościowych, mocy i energii w sieci zasilającej
- Trudno przecenić znaczenie badań nad jakością energii dla budowanej dziś nowej "inteligentnej" energetyki. W otaczającym nas zinformatyzowanym świecie koszty złej jakości są ogromne. Początkiem działań naprawczych jest ocena stanu istniejącego za pomocą specjalistycznego sprzętu - analizatorów jakości. Tym celom ma służyć między innymi uruchomione laboratorium – podkreślił jego koordynator prof. Zbigniew Hanzelka.
Utworzona w grudniu 2017 roku pracownia to tylko jeden z przykładów współpracy Taurona i wyższych uczelni technicznych. Już od kilku lat w obszarze dystrybucji działa Rada Naukowa wspierająca prorozwojowe i innowacyjne projekty spółki, złożona z przedstawicieli AGH oraz Politechnik: Śląskiej, Wrocławskiej, Opolskiej, Częstochowskiej i Warszawskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.