Tegoroczną Barbórkę Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaczęła świętować 4 grudnia od tradycyjnego „pochodu lisów”, czyli przemarszu orszaku górniczego ulicami Krakowa do Kolegiaty Św. Anny, gdzie odbyła się uroczysta msza św. dla wszystkich górników regionu małopolskiego. Główne wydarzenia Barbórkowe krakowska uczelnia zostawiła jednak na piątek, 8 grudnia.
Spotkanie władz uczelni i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z przybyłymi na uroczystości gośćmi było w tym roku okazją do podpisania listu intencyjnego, dotyczącego współpracy AGH z Jastrzębską Spółką Węglową.
Ma ona pomóc wypracować efekty dotyczące optymalizacji obudowy podziemnych wyrobisk, podniesienia efektywności przeróbki węgla kamiennego oraz zagospodarowania odpadów i rekultywacji, a także przygotowania studiów podyplomowych w zakresie optymalizacji i efektywności procesów górniczych.
Podpisy na liście złożyli wiceprezes JSW Artur Dyczko, rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała.
- Górnictwo jest i będzie nadal bardzo ważną dziedziną gospodarki w Polsce i na świecie. Górnictwo się modernizuje, górnictwo się unowocześnia, wprowadza nowe metody, nowe technologie, ale także wkracza w nowe obszary: dna oceanów i mórz oraz, w przyszłości nieodległej, jestem przekonany, także kosmos. Zatem przed górnictwem są naprawdę olbrzymie możliwości. Zapraszamy do współpracy z AGH. (…) zachęcamy do tego, bo naprawdę warto – podkreślił prof. Słomka.
Po spotkaniu AGH zorganizowała uroczyste posiedzenie Senatu, a całość obchodów zwieńczyła tradycyjna biesiada.
W galerii: barbórkowe spotkanie władz AGH i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z przybyłymi na uroczystości gośćmi (zdjęcia: Bartłomiej Szopa – nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.