Zachodnioeuropejskie giełdy podejmują próby ozdrowienia po spadkach w tym tygodniu - informują maklerzy.
W czwartek, 7 grudnia, w regionie zwyżkuje 14 sektorów z 19 ze Stoxx 600.
Do "outperformers" należą podczas tej sesji m.in. Intrum Justitia +6,5 proc., GVC Holdings +3,9 proc., William Hill +3,4 proc., Vestas Wind Systems +2,9 proc. i Sky + 2,7 proc.
Zniżkom poddają się m.in. Steinhoff International Holdings -33,0 proc., Getinge - 17,3 proc., TGS NOPEC -5,1 proc., bpost -3,6 proc. i Casino Guichard Perrachon -3,4 proc.
Zanika wyprzedaż notowana w ciągu ostatnich sesji na globalnych giełdach akcji, gdy inwestorzy przystąpili do realizacji zysków przed końcem roku. Mocno taniały w tym czasie spółki hi-tech, sektor z największymi wzrostami kursów w tym roku, które w ciągu ostatnich 8 sesji zanotowały najmocniejsze zniżki od stycznia 2016 r.
Teraz jednak uwaga świata biznesu kieruje się na USA, gdzie 8 grudnia amerykańskiemu rządowi skończą się pieniądze, bo wygaśnie ustawa zapewniająca finansowanie administracji rządowej. Stanom grozi w takiej sytuacji częściowe zamknięcie rządu, jeśli Kongres USA nie zgodzi się przedłużenie finansowania amerykańskiej administracji federalnej.
Większość Republikanów w obu izbach amerykańskiego parlamentu opowiada się za przegłosowaniem prowizorium budżetowego, które zapewni fundusze urzędom federalnym do 22 grudnia. Konserwatywne skrzydło GOP szachuje jednak pozostałą część partii i życzy sobie prowizorium obowiązującego do 30 grudnia, w celu uzyskania ustępstw dla swoich projektów politycznych.
W czwartek kluczowe dla uniknięcia zawieszenia działalności rządu federalnego spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcami mniejszości Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów i Senacie, Nancy Pelosi i Chuckiem Schumerem.
Ważnym czynnikiem dla rynków mogą okazać się też piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy - gdy w USA zostanie podana stopa bezrobocia w listopadzie i liczba utworzonych w tym czasie nowych miejsc pracy w tamtejszej gospodarce.
Inwestorzy czekają też na finał prac nad amerykańską ustawą podatkową i bacznie obserwują działania amerykańskiego Kongresu zmierzające do ujednolicenia ustaw reformujących tamtejszy system podatkowy. Izba Reprezentantów (IR) powołała członków komisji, która negocjować będzie z Senatem wspólny tekst legislacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.