Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie Michał Kurtyka i Andrzej Piotrowski w dniach 5-6 grudnia 2017 r. spotkali się w Brukseli z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Rozmowy poświęcone były przede wszystkim omówieniu aktualnych wyzwań w kształtowaniu polityki energetycznej UE. Dotyczyły m.in negocjacji przepisów pakietu zimowego - poinformowało w środę, 6 grudnia, Ministerstwo Energii.
Wizyta w Brukseli stanowi jeden z elementów przygotowań Polski do planowanego na 18 grudnia 2017 r. posiedzenia Rady UE ds. Energii. Podczas tego posiedzenia przewidziane jest rozpatrzenie 4 projektów legislacyjnych tzw. pakietu zimowego, dotyczących m.in. zarządzania unią energetyczną, OZE oraz architektury wewnętrznego rynku energii elektrycznej.
Minister Tchórzewski oraz wiceministrowie energii spotkali się m.in. z komisarz UE ds. Konkurencji Margrethe Vestager, z którą rozmawiali o toczących się pracach nad rynkiem mocy oraz o procesie restrukturyzacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego.
Przedstawiciele polskiego resortu energii spotkali się również z komisarzem UE ds. energii i zmian klimatycznych Miguelem Arias Canete, z którym dyskutowali na temat perspektyw negocjacji pakietu zimowego.
– Rozmowy, choć miały roboczy charakter, dotyczyły zasadniczych wyzwań dla polskiego i unijnego sektora energetycznego. Są one kontynuacją konstruktywnego dialogu, który Ministerstwo Energii konsekwentnie prowadzi z partnerami na forum międzynarodowym, w tym z kluczowymi instytucjami UE - podsumował minister Krzysztof Tchórzewski.
Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim członkowie delegacji ME przedstawili stanowisko Polski w zakresie kluczowych elementów pakietu zimowego, a także innych istotnych inicjatyw legislacyjnych będących przedmiotem aktualnych prac PE. Dotyczą one m.in. bezpieczeństwa dostaw gazu oraz promocji elektromobilności w kontekście najnowszych propozycji Komisji Europejskiej w zakresie "czystego transportu".
Wiceminister energii Michał Kurtyka podkreślił, że polski resort energii przywiązuje dużą wagę do współpracy z Parlamentem Europejskim.
- Spodziewamy się, że w pierwszej połowie przyszłego roku będą toczyły się równolegle negocjacje kluczowych aktów prawnych m.in. pakietu zimowego jak również nowelizacji dyrektywy gazowej. Będą one wymagały udziału zarówno Prezydencji, Parlamentu Europejskiego jak i Komisji Europejskiej – komentował.
- To będzie decydujący okres dla przyszłego kształtu rynków energii Europy. Chcemy być do niego jak najlepiej przygotowani – dodawał.
Wiceminister Piotrowski wziął z kolei udział w zorganizowanym w Parlamencie Europejskim wydarzeniu, które poświęcono lokalnym inicjatywom energetycznym. Przedstawił w tym kontekście polski projekt rozwoju klastrów energetycznych, które wzmacniając lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz pobudzając innowacje i wzrost gospodarczy, stanowią odpowiedź na realne zapotrzebowanie rynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.