Licząca 43 lata kopalnia Pniówek była gospodarzem uroczystości barbórkowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, które odbyły się w poniedziałek, 4 grudnia. Poza zarządem i przedstawicielami pracowników udział w nich wzięli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy oraz członkowie zarządów spółek wchodzących w skład Grupy JSW.
Przybyłych gości przywitał dyrektor kopalni Pniówek Józef Jaszczyk.
- Jakże inna jest dzisiejsza Barbórka od tych z lat poprzednich, gdzie pełni obaw o przyszłość polskiego górnictwa, martwiliśmy się o zachowanie miejsc pracy. Kierunki działania naszej kopalni nakreśla zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej i myślę, że Barbórka jest dobrą okazją do przypomnienia, że dzięki wysiłkom zarządu możemy mówić w rodzinach i cieszyć się, że pracujemy w dobrej spółce, w spółce giełdowej, która w tym roku powróciła do indeksu WIG 20 – stwierdził dyrektor, który podsumował także rok 2017.
- Zadania wydobywcze realizowane były w tym roku na poziomie średnio 13 tys. ton na dobę. To znacznie więcej niż planowaliśmy. Przekroczenie zadań wydobywczych jest spowodowane w dużej mierze dodatkowym wydobyciem w dni wolne od pracy. Dobre ceny i zbyt pozwoliły na dodatkowe wymierne przychody dla naszej spółki. Zadania w zakresie drążenia wyrobisk korytarzowych również są realizowane z nadwyżką. Dziękuje wam, drodzy pracownicy za to, bo to wasze zaangażowanie spowodowało iż możemy się dzisiaj pochwalić tak dobrymi wynikami – powiedział Jaszczyk, który przedstawił także plany na najbliższe 12 miesięcy.
- Jakie zadania przed nami? Przede wszystkim to pogłębianie szybu IV. W listopadzie została podpisana umowa na wykonanie 150 m rury szybowej i pogłębienie tego szybu do poziomu 830 m. Pozwoli to na wycięcie znacznej ilości starych wyrobisk, które niejednokrotnie pamiętają okres budowy kopalni. Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na pogłębianie kolejnego szybu – szybu III. Tym razem do poziomu 1000 m. Uprości to również znacznie sieć wentylacyjną, ale przede wszystkim poprawi transport. W chwili obecnej poziom 1000 m jest zasadniczym poziomem wydobywczym. Kolejny temat to rozbudowa klimatyzacji – pogłębiamy szyby, czyli schodzimy z eksploatacją coraz niżej, to powoduje, że temperatura pierwotna skał jest coraz większa. Dlatego ta stacja klimatyzacji wymaga również rozbudowy. To są zasadnicze tematy, które chcielibyśmy realizować w 2018 r. - wyjaśnił dyrektor Pniówka, który na zakończenie złożył pracownikom serdeczne życzenia z okazji Dnia Górnika.
W czasie uroczystości głos zabrał prezes Daniel Ozon, który przypomniał w jak trudnej sytuacji była JSW.
- Barbórka to doskonały czas na podsumowanie roku, a tegoroczne święto obchodzimy w wyjątkowo radosnej atmosferze. Ostatnie wyniki finansowe pokazały, że mamy powody do dumy. Razem zwycięsko przeszliśmy przez kryzys. Po dwóch trudnych latach Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała zysk. Przykład naszej determinacji i pracowitości udowadnia, że polskie górnictwo ma przyszłość, że jest gałęzią gospodarki, w którą warto inwestować - powiedział i przypomniał, ze węgiel koksujący, który produkuje JSW został na okres kolejnych trzech lat wpisany na listę krytycznych surowców UE.
- JSW w 2017 r. sporo zyskała w oczach inwestorów. Jak pamiętacie Państwo dwa lata temu byliśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Niektórzy mówili wprost o groźbie bankructwa, w dużej mierze przez zapaść na światowym rynku węgla. Niskie ceny węgla sprawiły, ze firma była nierentowna – więcej wydawała, niż była w stanie zarobić i musiała przejść gruntowną restrukturyzację. To trudne decyzję. Musiały się z nimi zmierzyć najwiekszę koncerny surowcowe na świecie. Część firm ograniczyła działalność, zamykając nierentowne kopalnia, cześć po prostu upadła. W JSW musieliśmy sprzedać część naszych aktywów - Spółkę Energetyczną Jastrzębie i koksownie Victoria - ratując płynność finansową, pod kątem terminowego realizowania wypłat wynagrodzeń i podatków. Ruch Jas-Mos i kopalnię Krupiński musieliśmy przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W efekcie banki odstąpiły od żądania spłaty obligacji i zgodziły się przesunąć terminy wykupu na kolejne lata. Te zobowiązania nadal na nas ciążą, ale te działania ratujące sytuację JSW przyniosły oczekiwane efekty. Dotrwaliśmy do momentu poprawy sytuacji na światowym rynku węgla koksującego, co spowodowało poprawę wyników i płynności JSW. W efekcie, w ciągu półtora roku wartość rynkowa JSW wzrosła z 1,5 mld zł do prawie 11 mld zł. Wróciliśmy do indeksu 20 największych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To pokazuje, że dzięki wspólnej odpowiedzialności za dobro firmy można dokonać rzeczy niemożliwych. Należy pamiętać, że dzisiaj o sukcesie górnictwa, decydujecie wy, drodzy pracownicy - wasze doświadczenie, pracowitość i zaangażowanie oraz posiadane przez spółkę zasoby węgla i stosowane technologie. To wszystko tworzy podstawy rozwoju i dalszego inwestowania w JSW – powiedział prezes i przypomniał, że w tym roku w Grupie powołano spółkę JSW Innowacje oraz, że trwają prace nad strategią, któa ma obowiązywać do 2030 r.
- Pragnę gorąco podziękować wszystkim za wielki wysiłek włożony w uratowanie naszej firmy. Szczególne słowa uznania należą się tu załodze, bo to dzięki Państwa wyrzeczeniom spółce udało się wyjść z kłopotów. Dziękuje serdecznie stronie społecznej, tym związkom zawodowym, które w nadzwyczaj odpowiedzialny sposób wzięły na sobie tak trudne decyzje – mówił menedżer, który podziękował także resortowi energii i samorządom.
- Podsumowując miniony rok, chcę podziękować w imieniu swoim i zarządu Ministerstwu Energii za zaangażowanie i wsparcie procesu restrukturyzacji i rozmów z bankami. Dziękuje panu ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu i wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu. Dziękuje także posłom i senatorom z naszego regionu – przyznał Daniel Ozon, który na zakończenie złożył wszystkim serdeczne życzenia z okazji Barbórki.
List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Życzenie przesłał także minister Krzysztof Tchórzewski.
Oficjalne uroczystości zwięńczyło wręczenie wyróżnień. Pracownicy otrzymali m.in. Medale za długoletnią służbę, odznaki Zasłużony dla górnictwa RP oraz stopnie dyrektorskie. Najbardziej widowiskowe było oczywiście wręczenie szpad górniczych, któremu przewodniczył dyrektor Jaszczyk.
W galerii: Barbórka w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Pawłowice, 4 grudnia 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja fajnie było , siedzą przy pustych stołach , trocha nudli na talyrzu a jedyn to z głody widelec całuje !
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Jak normalne barbórki? byłeś tam, bo ja nie? a no tak, bydła nie zapraszają, bydło ma 'wydobywać'. najwięcej medali jak zwykle otrzymają ci, którzy nie pracują na dole. alleluja i do przodu. oczywiście, że przywrócą przywileje, odbiorą je sobie w droższej żywności, opale, podatkach, paliwie i lekach a ty głupi narodzie się ciesz i bij brawo gdy będą zamykane kolejne kopalnie.
W koncu normalne barborki - dziekujemy jsw :) i czekamy na prezywrocenie reszty przywilejow:)