Polska Grupa Grupa Górnicza Barbórkę świętowała w Halembie w Rudzie Śląskiej. Nastroje były optymistyczne, bo spółka odbiła się od dna i rysuje się przed nią dobra przyszłość. Wśród gości byli premier Beata Szydło, Krzysztof Tchórzewski, minister energii i odpowiedzialny za węgiel Grzegorz Tobiszowski, oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
- Dzisiaj, po dwóch latach reformy górnictwa, możemy powiedzieć, że to się powiodło. Możemy mówić o stabilizacji branży i jej rozwoju - powiedziała premier Beata Szydło do zebranych, dodając:
- Chcemy by górnictwo było kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ten sukces jest sukcesem nas wszystkich. Dzięki zaangażowaniu i pracy ministrów energii udało nam się przekonać Unię Europejską, że górnictwo jest potrzebne. Jeśli jest determinacja i ludzie, którzy uczciwie podchodzą do swoich zadań, to sukces jest możliwy - oceniła premier.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski wspomniał, że w trakcie wielomiesięcznych prac, rozmów z kierownictwami spółek, stroną społeczną udało się wypracować strategię dla branży oraz finansowanie dla kopalń kończących wydobycie.
- Znaleźliśmy dobre rozwiązania dla górnictwa. Górnictwo ma przyszłość - mówił szef resortu energii. Dodał także, że trzeba myśleć o budowie nowych kopalń, bo Polsce potrzeba więcej węgla.
Minister Tchórzewski skrytykował działania samorządów lokalnych, które poprzez plany zagospodarowania przestrzennego blokują np. pod budownictwo mieszkaniowe rejony, gdzie znajdują się zasoby surowca.
- To Wy jesteście solą górnictwa i jego przyszłością! To Wy tworzyliście jego historię i to dzięki Wam ono przetrwało trudne chwile i znów się rozwija - honorował górników minister energii.
Z najwyższym uznaniem w laudacji Tchórzewski ocenił przymioty i kompetencje swego współpracownika - odpowiedzialnego za górnictwo sekretarza stanu Grzegorza Tobiszowskiego, któremu w dowód uznania uroczyście nadano stopień górniczy Generalnego Dyrektora Ministerialnego.
- Po raz pierwszy od 1989 roku o górnictwie mówi się dobrze, także o jego przyszłości. W tę Barbórkę naprawdę mamy powody do świętowania i radości - cieszył się wiceminister Tobiszowski.
Do uczestników Barbórki PGG zwrócił się także prezes spółki.
- To nasza druga wspólna Barbórka w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Wciągu ostatniego roku wykonaliśmy ogromną pracę we wszystkich obszarach naszego przedsiębiorstwa, czego dobitnym potwierdzeniem są stale poprawiające się wyniki spółki. Nabyliśmy kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego i zintegrowaliśmy je z naszą strukturą. Stale prowadzimy ogromny proces inwestycyjny. Udostępniamy nowe pokłady węgla i kupujemy nowoczesne maszyny i urządzenia – mówił podczas Barbórki Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej
Dodał, że wszystko to było możliwe dzięki codziennej pracy górników oraz uruchomieniu znacznych środków inwestycyjnych.
- Przyjęta przez rząd w lutym Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje na węgiel jako istotne źródło energii. Ten dokument pozwala nam spokojniej patrzeć w przyszłość, ale jest też zobowiązaniem do nieustannego zwiększania efektywności naszej firmy. Nie możemy nie zauważyć innych źródeł energii i postępu, który się w nich dokonuje. Ten postęp oznacza wzrost konkurencyjności, której musi sprostać Polska Grupa Górnicza – podkreślił prezes Rogala.
Wyzwania, które stawia sobie spółka to bezpieczeństwo pracy, stabilność i przewidywalność procesów produkcyjnych, stała poprawa efektywności we wszystkich obszarach i uzyskiwanie dodatniego wyniku finansowego. Prezes Rogala podziękował premier Beacie Szydło i ministrom Krzysztofowi Tchórzewskiemu i Grzegorzowi Tobiszowskiemu oraz partnerom ze strony społecznej.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i branżowe. Wyróżniono także zasłużone pracownice kopalń PGG.
PGG jest nadal w trakcie restrukturyzacji. Spółka inwestuje, m.in. w zakłady przeróbcze, aby w odpowiedzi na uchwały antysmogowe samorządów wojewódzkich zwiększyć ilość wytwarzanych paliw kwalifikowanych, dąży do osiągnięcia efektywności. Realizuje selektywne wydobycie, dąży do unifikacji maszyn i urządzeń. Aby uniknąć luki pokoleniowej inwestuje też w ludzi m.in. poprzez szkolenia, gwarancje zatrudnienia dla uczniów szkół zawodowych oraz staże i stypendia dla studentów Politechniki Śląskiej.
W galerii: Barbórka Polskiej Grupy Górniczej, Ruda Śląska - Halemba, 1 grudnia 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.