Europejskie giełdy rosną po otwarciu środowego handlu, 29 listopada. Inwestorzy ignorują doniesienia o kolejnej próbie rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północną. Gracze wolą skupić się na czymś pozytywnym, na przykład na reformie podatkowej w USA, która staje się coraz bardziej realna - informują maklerzy.
Władze Korei Północnej, która we wtorek przeprowadziła kolejną próbę rakiety balistycznej, poinformowały, że program budowy strategicznych sił jądrowych został zrealizowany: Korea Północna dołączyła do grona mocarstw jądrowych, a jej rakiety mogą uderzać w cele w USA.
Wtorkowa próba balistyczna została nazwana "epokową". Władze zapewniły, że pocisk rakietowy testowany we wtorek był najpotężniejszym ze zbudowanych dotąd w KRLD. Dwa testy takich samych pocisków balistycznych Korea Północna przeprowadziła w lipcu.
Szef resortu obrony USA James Mattis powiedział, że pocisk testowany przez Pjongjang osiągnął wyższy pułap niż poprzednie północnokoreańskie rakiety. Dodał, że próba tej broni stanowi zagrożenie dla całego świata.
Napięcie w regionie wyraźnie wzrosło. Wkrótce po teście północnokoreańskiej rakiety balistycznej siły zbrojne Korei Południowej poinformowały w oświadczeniu, że przeprowadziły ćwiczenia rakietowe w odpowiedzi na prowokację Pjongjangu.
- Inwestorzy na razie przypisują bardzo niskie prawdopodobieństwo rozwinięcia się tego wszystkiego w coś bardziej złowrogiego - mówi Mark Lister, ekonomista Craigs Investment Partners w Wellington, zarządzający funduszami 7 mld dolarów.
- Rynki wolą koncentrować się na czymś pozytywnym - reforma podatków w USA zaczyna być coraz bardziej realna, mamy dobre wyniki kwartalne firm, niezłe są dane makro - wylicza.
Inwestorzy śledzą z uwagą doniesienia z USA, gdzie amerykański Senat kończy prace nad swoją wersją ustawy podatkowej. We wtorek projekt został zaakceptowany przez senacką komisję budżetową. Głosowanie nad projektem na posiedzeniu plenarnym nastąpi prawdopodobnie w czwartek, 30 listopada.
Amerykańskich kongresmenów czekają jednak trudne decyzje - 8 grudnia wygasa obecna ustawa, zapewniająca finansowanie urzędów federalnych.
Tymczasem w środę na rynku sporo danych makro: w Japonii opublikowano już październikową sprzedaż detaliczną - słabszą od prognoz. Sprzedaż pozostała bez zmian mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc., a analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 0,2 proc. Rdr sprzedaż spadła o 0,2 proc., po wzroście poprzednio o 2,3 proc. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.