Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz przyjaciół AGH do udziału w uroczystościach z okazji górniczego święta Barbórki. Obchody rozpoczną się 4 grudnia, a główne uroczystości odbędą się w dniach 7-8 grudnia.
Zgodnie z tradycją Barbórkę zainauguruje pochód lisów, czyli przemarsz orszaku górniczego ulicami Krakowa do Kolegiaty Św. Anny, gdzie odbędzie się uroczysta msza św. dla wszystkich górników regionu małopolskiego. Rektor, prorektorzy, dziekani wydziałów pionu górniczego oraz przedstawiciele przemysłu przejadą trasę w dorożkach, za nimi pieszo przejdą z pochodniami pracownicy i studenci. W tradycyjnym pochodzie nie zabraknie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, która jak zawsze muzycznie uświetni wydarzenie. Pochód lisów odbędzie się 4 grudnia. Orszak wyruszy o godz. 17.
Główne uroczystości barbórkowe zaplanowano na 7 i 8 grudnia. Odbędzie się wtedy 58. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego oraz seminarium „Od odkrycia złoża rud miedzi do firmy globalnej – historia z sukcesem”. Z zaproszonymi z okazji Barbórki gośćmi spotkają się władze uczelni oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Oficjalne obchody zwieńczy uroczyste posiedzenie Senatu AGH i tradycyjny skok przez skórę stanowiący ceremonię przyjmowania nowicjuszy do stanu górniczego.
W program obchodów górniczego święta wpisana jest także 58 Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Będzie można ją oglądać w AGH w dniach 2-3 grudnia.
Barbórka jest górniczym świętem głęboko wpisanym w tradycję uczelni. Jest obchodzona w kształcie zapoczątkowanym przez m.in. prof. Witolda Żabickiego i kontynuowanym kolejno przez prof. Jana Jewulskiego i dr inż. Wacława Andrusikiewicza. Jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalne Krakowa, dzięki któremu mieszkańcy miasta, turyści oraz społeczność akademicka może zaznajomić się z dawnymi obyczajami górniczymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.