- Przed rokiem spotkaliśmy się w zdecydowanie gorszych nastrojach. Spółki węglowe tonęły w długach, a ceny węgla dotykały dna. Obecna sytuacja jest diametralnie inna. Węgiel drożeje, a spółki przynoszą pierwsze zyski – przyznał prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej otwierając 23 bm. konferencję pod nazwą Górnictwo Zrównoważonego Rozwoju 2017.
Debatę o sytuacji w przemyśle wydobywczym węgla kamiennego rozpoczął Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej. Wspomniał, że głównymi uczestnikami procesu produkcji są pracownicy i ich kompetencje.
- Złoże, na którym pracujemy, maszyny i środki produkcji, jakość naszego produktu – to kolejne elementy, które muszą być z sobą połączone i skorelowane – wyjaśniał prezes PGG.
Zapowiedział, że już niebawem w ruchu Marcel kopalni ROW wprowadzone zostaną obudowy kotwiowe, rozwiązania typu Bolter Miner. Tomasz Rogala podkreślił, że kierowana przez niego spółka ściśle współpracuje z Politechniką Śląską. Studentom oferuje stypendia, jednodniowe praktyki i dwumiesięczne płatne praktyki wakacyjne. Z kolei tzw. doktoraty wdrożeniowe uruchomione przy udziale Głównego Instytutu Górnictwa mają pomóc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
Zabierając głos, Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie zapewnił władze Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej o planach zawarcia porozumienia w sprawie uruchomienia praktyk studenckich. Podkreślił, że spółka daje 25 tys. miejsc pracy i odprowadza do gminnych budżetów 37 mln zł rocznie. Jest także aktywnym animatorem wielu przedsięwzięć rozwojowych w Jaworznie, Brzeszczach i Libiążu. Wymienił najważniejsze inwestycje, do których zaliczył m.in. budowę szybu Grzegorz w ZG Sobieski i budowę Poziomu 800 w ZG Janina.
Prezes zarządu Dąbrowskiej fabryki maszyn Elektrycznych, Jerzy Suchoszek, opowiedział o bieżących problemach zakładu, który nawet 70 proc., swojej produkcji kieruje na rynki zagraniczne. Wśród nowości opuszczających linie produkcyjna są m.in. silniki dwubiegowe typu 2SGS są przeznaczone do napędu maszyn i urządzeń górniczych, w szczególności przenośników taśmowych i zgrzebłowych oraz separator elektromagnetyczny SEM-4Ex, przeznaczony do oddzielania materiałów ferromagnetycznych ze strugi materiału ziarnistego transportowanego przenośnikiem taśmowym.
Głos w dyskusji zabrał też Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Przypomniał, że misją CSRG jest niezwłoczne niesienie pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia osób przebywających w zakładzie górniczym, bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego, a także zaangażowanie w działania gospodarczo-obronne państwa.
W imieniu katowickiego Famuru głos zabrał Jacek Korski, ekspert w dziedzinie automatyzacji górnictwa węgla kamiennego. Mówił o innowacyjnej kopalni 4,0.
Jest to połączenie e-kopalni autorstwa specjalistów z Famuru, czyli oprogramowania, które gromadzi dane z wielu maszyn i autonomicznych układów automatyki przemysłowej, wspierających zarządzanie ciągiem technologicznym, oraz systemu SZYK2 autorstwa COIG, wspomagającym operacyjne zarządzanie przedsiębiorstwem.
- Kopalnia 4.0 to twór wykorzystujący potencjał dostępny dzięki komputerom i internetowi. Podstawową zaletą jest to, że mamy bardzo dużą możliwość zbierania, przetwarzania i analizowania danych oraz ich stosowania w trybie bezzwłocznym. A zatem kopalnia 4,0 jest zakładem, o którym wiemy wszystko tu i teraz i nie ważne jest, gdzie się akurat znajdujemy – tłumaczył Korski.
Konferencja Górnictwo Zrównoważonego Rozwoju 2017 poprzedziła uroczystości barbórkowe w Politechnice Śląskiej, które odbędą się 24 listopada br. o 15,30 w auli na Wydziale Górnictwa i Geologii.
W galerii: konferencja Górnictwo Zrównoważonego Rozwoju 2017 (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.