ArcelorMittal Poland przeprowadzi w hucie w Dąbrowie Górniczej remont wielkiego pieca nr 2, ale nie zastrzega, że nie będzie to remont generalny. Władze koncernu dementują zarzuty związkowców z Solidarności, jakoby do oszczędności w Dąbrowie Górniczej miał przyczynić się zakup huty Ilva we Włoszech.
"Uważamy tę teorię za kompletnie oderwaną od rzeczywistości w chwili, kiedy ArcelorMittal Poland przeznacza ogromne środki na przedsięwzięcia modernizacyjne i projekty badawczo-rozwojowe. Wartość samych inwestycji środowiskowych koncernu przekracza 700 mln zł. Zakup huty Ilva nie ma żadnego wpływu na program inwestycyjny ArcelorMittal Poland, który firma kontynuuje pomimo olbrzymiego ryzyka wynikającego z czwartego okresu rozliczeniowego EU ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2) oraz nieuczciwego importu wyrobów stalowych z krajów nieobjętych tym systemem" - napisał zarząd AM Poland w komunikacie opublikowanym w czwartek, 23 listopada.
Decyzja o remoncie wielkiego pieca nr 2 przedłuży czas życia tej jednostki o kilka lat. Jej rzeczywistym - jak podkreśla AM Poland - powodem są zmiany w dyrektywie unijnej o systemie handlu emisjami EU ETS.
Wskazana szczególna ostrożność
- Musimy działać ostrożnie. Nowy kształt systemu EU ETS stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Konieczność zakupu praw do emisji dwutlenku węgla mocno odbije się na strukturze kosztów europejskich producentów stali. Tych kosztów nie będą ponosić producenci stali spoza UE, a należy pamiętać, że obrót stalą prowadzony jest w skali globalnej – tłumaczy Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.
– W tej sytuacji nieuzasadnionym jest podejmowanie decyzji o ogromnej inwestycji w generalny remont wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskiej hucie. Kwestia ta podlega szczegółowym analizom, o czym już wcześniej informowaliśmy - dodaje prezes Sanjay Samaddar.
Nowe regulacje w zakresie EU ETS wchodzą w życie w roku 2021. Ostateczne decyzje o tym, w jakim kształcie będzie działać huta w Dąbrowie Górniczej, zapadno dopiero wówczas, gdy firma przanalizuje, w jaki sposób nowy kształt EU ETS odbije się na działalności koncernu.
Związek ostrzega przed utratą wielkiego pieca
Dąbrowski oddział koncernu (dawna Huta Katowice) bezpośrednio zatrudnia 4 tys. osób. Obecnie pracują tu dwa wielkie piece, trzy konwertory tlenowe i dwie walcownie.
W czwartek, 22 listopada, związkowcy z Soldiarności zaalarmowali, że kierownictwo zamierza odstąpić od remontu generalnego wielkiego pieca. Według związkowców, gdyby w przyszłości doszło do wygaszenia pieca, to ryzyko utraty pracy objęłoby nawet kilka tysięcy stanowisk. Oznaczałoby to też "ogromne kłopoty dla innych zakładów przemysłowych, zaopatrujących się w stal u największego krajowego producenta, jakim jest AMP".
Zdaniem Solidarności wielki piec nr 2 - najważniejszy element w ciągu produkcyjnym huty - wymaga naprawy i może pracować bezawaryjnie tylko do połowy przyszłego roku. Remont planowany przez władze AM Poland ma wystarczyć na 2 do 5 lat.
ETS już w lutym wzbudzał wątpliwości
Przypomnijmy, że już na początku 2017 r. koncern ostrzegał przed zbyt rygorystycznymi regulacjami EU ETS. Proponowane w projekcie zmian przez Komisję Europejską normy emisji dla hutnictwa uznano wówczas za "nierealne" do spełnienia. Z kolei brak darmowych uprawnień i konieczność kupowania ich na rynku, po uwzględnieniu wzrostu ceny do ok. 30 euro po 2021 r. spowoduje gwałtowny wzrost kosztów produkcji stali płynnej. Wytworzenie jednej tony wymaga wyemitowania ok. 2 t dwutlenku węgla.
ArcelorMittal od przejęcia polskich hut zainwestował w nie 6 mld zł. W 2016. r. przeprowadzono m.in. kosztowny remont wielkiego pieca w Krakowie.
- Wstępne kalkulacje pokazują, że praca dwóch wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej może być po prostu nieopłacalna - mówił w lutym tego roku szef AM Poland.
Analizie podlegać miała nie tylko przyszłość huty w Dąbrowie, ale i koksowni w Zdzieszowicach, która dostacza koks do Dąbrowy Górniczej.
- Poddamy analizie różne scenariusze konfiguracji zakładów w tych dwóch lokalizacjach - zapowidał prezes AM Poland.
Wielki piec wytapia surówkę żelaza
Wielki piec to instalacja, w której z rudy żelaza przy udziale koksu jako paliwa powstaje surówka żelaza. Po dodaniu złomu wykorzystuje się surówkę w stalowni do produkcji stali. Wielki piec wymaga okresowych i wyjątkowo drogich remontów. Dąbrowa Górnicza jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie produkuje się m.in. szyny 120-metrowej długości.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, ma 70 proc. potencjału krajowego hutnictwa, 5 hut w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie oraz Zakłady Koksownicze Zdzieszowice (największy producent koksu w Europie).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.