Dlaczego Polacy decydują się na ocieplenie mieszkań i domów? Dla ponad 65 proc. ankietowanych przez Centrum Badań i Analiz Rynku głównym powodem decyzji o przeprowadzeniu termomodernizacji są wysokie koszty ogrzewania – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez CBAR.
Poza wysokimi kosztami ogrzewania, drugim powodem wskazanym przez respondentów było utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach (11 proc.). Zapewnia on odpowiednią ochronę przed wilgocią, pleśnią, grzybami, co w konsekwencji chroni domowników przed alergiami, astmą czy innymi chorobami układu oddechowego.
Trzecim powodem (10 proc.) było bezpieczeństwo pożarowe – użycie przy termomodernizacji dobrej jakości materiałów niepalnych zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.
Co interesujące, małe znaczenie miało dla badanych polepszenie wyglądu domu, np. przez odnowienie elewacji przy okazji docieplenia – wskazało go jedynie niecałe 6 proc. respondentów.
Polacy wydają najwięcej na koszty związane z ogrzewaniem. W przypadku budynków wielorodzinnych koszty ogrzewania wynoszą nawet kilkaset złotych miesięcznie, a w domach jednorodzinnych mogą sięgać nawet 80 proc. wszystkich kosztów eksploatacyjnych. Dlaczego Polacy wydają tak dużo na ogrzewanie?
Budownictwo w Polsce jest bardzo niejednorodne wiekowo, największa procentowo część domów jednorodzinnych została wzniesiona w latach 1945-1970. Takie budynki są energochłonne. Z każdą kolejną dekadą budowle stają się coraz bardziej efektywne energetycznie.
- Poprawnie zaplanowany proces termomodernizacji zawsze powinien się być zgodny z zasadą: najpierw ograniczamy straty ciepła z budynku, potem efektywnie dostarczamy potrzebną ilość energii do jego ogrzania. Nigdy odwrotnie - tłumaczą eksperci.
Badanie na temat przyczyn przeprowadzania termomodernizacji przeprowadzono na zamówienie producenta włeny skalnej, firmy Rockwool.
- Przeprowadzaliśmy symulację redukcji zużycia energii przez budynek mieszkalny. Pod uwagę wzięliśmy dwa najpopularniejsze typy domów jednorodzinnych – niewielki jednopiętrowy dom o dwuspadowym dachu z poddaszem użytkowym oraz większy o płaskim dachu – tzw. "kostkę". W symulacji zakładaliśmy przeprowadzenie kompleksowej modernizacji: zastosowanie odpowiedniej izolacji przegród zewnętrznych, wymianę okien oraz modernizację i optymalizację pracy systemu ogrzewania. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji z wykorzystaniem wełny skalnej, koncentrując się głównie na ograniczeniu strat ciepła z domu, można osiągnąć nawet 65 proc. oszczędności. Oczywiście dla każdego budynku wartość ta zależy od bardzo wielu charakterystycznych czynników. W skali roku dla każdego domu jednorodzinnego są to tysiące złotych oszczędności. Odpowiedni materiał termoizolacyjny to co prawda większy wydatek, ale zważywszy na to, że np. wełna skalna jest w stanie utrzymać swoje właściwości termiczne nawet przez 50 lat, koszty powinny się zwrócić - przekonuje Piotr Pawlak, ekspert marki Rockwool.
Badanie dla marki Rockwool zrealizowano we wrześniu 2017 r., metodą CATI, na reprezentatywnej próbie tysiąca gospodarstw domowych.
Zleceniodawca - Rockwool Polska - ma dwie fabryki w Cigacicach i w Małkini, gdzie zatrudnia 1,2 tys. pracowników. Na świecie grupa działa w 35 krajach i specjalizuje się w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Dostarcza izolacje budowlane, akustyczne, sufity, zewnętrzne okładziny fasad, włókna dla przemysłu i ogrodnictwa oraz energetyki i przemysłu morskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.