Porozumienie, dzięki któremu rozbudowany będzie Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most", zawarły w poniedziałek (20 listopada) KGHM i gmina Polkowice. KGHM zobowiązał się do współpracy z samorządem w realizacji projektów społecznych i dot. ochrony środowiska.
W ramach porozumienia "Żelazny Most" zostanie rozbudowany o Kwaterę Południową.
Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki podkreślił, że przyszłość miedziowej spółki jest uzależniona m.in. od rozbudowy niezbędnej infrastruktury przemysłowej, a element integralny, a zarazem strategiczny w całym procesie technologicznym, stanowi OUOW "Żelazny Most".
- Bez tej inwestycji nie byłoby KGHM. To kluczowe ogniwo w ciągu technologicznym, bez którego produkcja miedzi oraz innych metali byłaby niemożliwa - powiedział.
Prezes podkreślił, że podpisane w poniedziałek porozumienie to też przykład znaczenia, jakie KGHM przywiązuje do dialogu społecznego.
- Dialog społeczny i transparentność działań Polskiej Miedzi mają fundamentalne znaczenie w procesie inwestycyjnym. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza działalność odbywała się w poszanowaniu potrzeb lokalnych społeczności. Osiągnięty kompromis świadczy o umiejętności wypracowania zgodnej wizji przyszłości firmy i regionu. Cieszę się, że możemy wspólnie podejmować długofalowe decyzje - powiedział Domagalski-Łabędzki.
Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik podkreślił, że rozwój gminy jest ściśle związany z KGHM.
- Z tego powodu kluczowe znaczenie we wzajemnych relacjach mają szacunek i wspólne poszukiwanie, w drodze dialogu z mieszkańcami, takich rozwiązań, które będą zadowalać zarówno jedną, jak i drugą stronę. Wypracowane w wyniku licznych spotkań i konsultacji porozumienie w sprawie rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most" o Kwaterę Południową spełnia te warunki - przyznał.
W ramach porozumienia KGHM i samorząd zobowiązały się do współpracy w kilkunastu obszarach. To m.in. dofinansowanie letniego oraz zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, opieka zdrowotna, ochrona gleb i upraw czy poszukiwanie alternatywnych rozwiązań dotyczących zaopatrzenia w energię cieplną oraz zapewnienie bezpieczeństwa społeczności bezpośrednio sąsiadującej z "Żelaznym Mostem".
Rozbudowa "Żelaznego Mostu" ma się rozpocząć wiosną 2018 r. KGHM na razie nie ujawnia kosztów tej inwestycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.