- Jeśli silne państwo, to także suwerenność enertgetyczna, uniezależnienie od dostaw - mówił w poniedziałek rano (20 listopada) w audycji Radia Katowice wiceminister energii Grzegorze Tobiszowski poproszony o skrótowe podsumowanie osiągnięć rządu w energetyce przez ostatnie dwa lata.
- Ostatnie osiągnięcia Polski w zakresie gazociągu Nord Stream 2 na arenie miedzynarodowej wpisują się w dwa lata rządów - mówił wiceminister, podkreślając, że kolejne wydarzenia i zmiany traktowane jako sukcesy ekipy rządzącej, są logiczną konsekwencją przyjętych wcześniej założeń i planów.
- Chodzi tu o kwestię dywersyfikacji dostaw gazu z budową Baltic Pipe i terminalem LNG, restruktyryzację górnictwa węgla kamiennego, przywrócenie do obrotu węgla brunatnego, opracowanie miksu energetycznego Polski, z akceptacją społeczną dla niego i z daleko posuniętymi rozmowami w Brukseli, z rynkiem mocy, który wchodzi w życie, z programem elektromobilności - wymieniał wiceminister.
- Jest to pewna dynamika zdarzem, które powodują, że rzeczywiście zmieniamy polską gospodarkę - podkreślił Grzegorz Tobiszowski.
- My tym różnimy się od innych formacji politycznych, że uważamy, iż polityka państwa musi być aktywna. Co powoduje oczywiście również pewne błędy, bo musimy być bardziej nastawieni na podejmowanie decyzji. Jednak nie ulega wątpliwości, że państwo musi wytyczać kierunki. Na zapleczu bezpieczeństwa kraju są nasze surowce: węgiel kamienny i brunatny. A jeśli silne państwo, to także suwerenność energetyczna, uniezależnienie od dostaw z zewnątrz. Dywersyfikacja jest elementem budowania silnego państwa, zapewnia nam inną pozycję w Europie i świecie - dodał wiceminister energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.