Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) i Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie rozpoczęły wspólny program badawczy, którego efektem ma być poprawa efektywności produkcji węgla w kopalniach spółki.
Zainaugurowany w ostatnim czasie program potrwa dwa lata i będzie koordynowany przez należącą do grupy JSW spółkę JSW Innowacje. - W tym czasie naukowcy dokonają analizy i wskażą obszary, w których możliwa będzie poprawa efektywności prowadzonego procesu produkcyjnego w JSW - wyjaśniła w poniedziałek rzeczniczka jastrzębskiej spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Program badawczy podzielono na trzy główne obszary. Najważniejszy z nich to obszar górniczy, gdzie kluczowym elementem będą rozwiązania służące optymalizacji robót przygotowawczych, czyli m.in. drążenia nowych chodników w celu udostępnienia do eksploatacji kolejnych złóż węgla. Chodzi o obniżenie kosztów drążenia i utrzymywania wyrobisk górniczych. W tym obszarze analizowane będzie np. stosowanie tzw. kotwiowej obudowy wyrobisk, która jest tańsza od stosowanej obecnie obudowy podporowej.
Kolejne obszary badawcze to przeróbka i wzbogacanie węgla oraz problem zagospodarowania odpadów - chodzi m.in. o kamień wydobywany wraz z węglem; w kopalniach JSW wydobywa się go rocznie niemal tyle samo ile węgla, co również istotnie wpływa na koszty produkcji.
- Musimy odejść od sposobu myślenia o odpadach jako materiale, który należy gdzieś ulokować. Musimy myśleć, jakie produkty możemy z nich wykorzystać na własne potrzeby, żeby mogły przynieść korzyść. Produktowe podejście do odpadów pogórniczych i rekultywacji może przyczynić się do poprawy wizerunku górnictwa - ocenił dr inż. Radosław Pomykała, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej uczelni.
Przedstawiciele JSW podkreślają, że we wszystkich analizowanych obszarach podstawową kwestią będzie poprawa bezpieczeństwa, wydajności robót oraz polepszenie komfortu załogi. - Bardzo ważne, aby ktoś kompleksowo przejrzał nasze dotychczasowe doświadczenia i odniósł się do nich w kontekście tego, co zrobiono w całej branży tak w kraju, jak i za granicą - wskazał wiceprezes JSW ds. produkcji Tomasz Sledź. Jego zdaniem stałe udoskonalanie produkcji i obniżanie kosztów wydobycia są niezbędne, by górnictwo mogło się rozwijać.
Wiceprezes JSW Innowacje Jacek Srokowski ocenił, że wypracowane w ramach projektu rozwiązania powinny znaleźć zastosowanie w praktyce. - Chcemy uniknąć sytuacji, w której powstają wielomilionowe projekty badawcze, które nie będą miały żadnego zastosowania. Zawsze patrzymy na interes zakładów JSW i chcemy, aby te rozwiązania miały implementację w przemyśle - zapewnił.
Krakowska AGH to kolejna uczelnia, z którą współpracuje JSW. W ostatnim czasie spółka zawarła też m.in. porozumienie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z którym będzie współpracować w pracach badawczo-rozwojowych związanych z technologiami informatycznymi i ochroną środowiska. Rezultatem przyszłych projektów mają być prace badawcze, których efekty zostaną wykorzystane komercyjnie w JSW.
Współpraca między jastrzębską spółką i uczelniami to część podejmowanych przez JSW działań służących wprowadzaniu innowacji w grupie JSW. W połowie tego roku została powołana nowa spółka JSW Innowacje z siedzibą w Katowicach, która ma być kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym grupy kapitałowej, nastawionym na bliską współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.
W ciągu ostatniego pół roku JSW podpisała kilka listów intencyjnych i umów o współpracy, służących pobudzeniu innowacji i wdrażaniu w firmie nowoczesnych rozwiązań. Podjęto współpracę zarówno z ośrodkami naukowymi, jak i firmami, wyspecjalizowanymi w przygotowaniu i wprowadzaniu do praktyki przemysłowej zaawansowanych technologii w różnych dziedzinach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.