Europejskie giełdy próbują naśladować Azję, gdzie w piątek na giełdach gości zielony kolor, ale na razie się nie udaje. Dobiega końca burzliwy tydzień na rynkach na świecie. W USA ustawa podatkowa przeszła w Izbie Reprezentantów - dalsze jej losy w rękach Senatu - informują maklerzy.
W Waszyngtonie jeden krok bliżej do reformy podatków.
W czwartek amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o reformie systemu podatkowego. Ustawa o Redukcji Podatków i Miejscach Pracy (Tax Cuts and Jobs Act) przewiduje redukcję podatków dochodowych korporacji i osób indywidualnych o 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat.
Ustawa została zaaprobowana w Izbie Reprezentantów w głosowaniu przebiegającym zgodnie z podziałami partyjnymi, stosunkiem głosów 227 do 205.
Przeciw przyjęciu ustawy wraz z Demokratami głosowało 13 Republikanów reprezentujących stany, w których wyborcy płacą wysokie podatki stanowe i lokalne.
Republikanie głosujący przeciw przyjęciu ustawy obawiają się, że przewidziana eliminacja ulg podatkowych za płacenie podatków stanowych spowoduje, iż wielu podatników w reprezentowanych przez nich stanach w rezultacie wprowadzenia reformy będzie płaciło wyższe podatki niż obecnie.
Ustawa zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów przewiduje redukcję podatku dochodowego korporacji (Corporate Income Tax - CIT) z obecnych 35 procent do 20 procent. Zakłada zastąpienie istniejących obecnie 7 przedziałów podatkowych czterema (39,6 procent, 35 procent, 25 procent, 12 procent).
Zdaniem Republikanów, w wyniku wprowadzenia w życie reformy przeciętna czteroosobowa rodzina z rocznym dochodem wynoszącym 59 tys. USD zaoszczędzi rocznie 1182 USD.
Republikanie i Trump zapowiadają, że przeprowadzenie reformy podatków zwiększy konkurencyjność amerykańskich przedsiębiorstw, przyczyni się do odrodzenia amerykańskiej gospodarki i zdecydowanie poprawi sytuację klasy średniej.
Dalsze losy reformy podatków - jednej najważniejszych obietnic wyborczych Trumpa - są uzależnione od Senatu, gdzie Republikanie przedstawili alternatywny projekt ustawy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.