Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi – 27. konferencja z tego cyklu rozpoczęła się w Rytrze. Organizatorzy to Pracownia Polityki Surowcowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN. Patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Energii i Główny Geolog Kraju.
Konferencja jest poświęcona m.in. problemom polityki surowcowej państwa. Prof. Aleksander Lipiński z Uniwersytetu Śląskiego podkreślał, że w najbliższym czasie spółki węglowe muszą uzyskać nowe koncesje na wydobycie, tymczasem obowiązujące przepisy powodują, że proces ten ciągnie się latami. Zapowiadana zmiana rozporządzenia w tej sprawie nie została upubliczniona. Przedsiębiorcy oczekują ułatwień i skrócenia procedur. O konkrety w tej sprawie dopytywał Henryk Paszcza, dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach.
Prof. Stanisław Wołkowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego zastanawiał się nad edukacją w dziedzinie geologii, która jest zapisana w ramach Polityki Surowcowej Państwa.
- Mamy w tej dziedzinie wiele do nadrobienia choćby w porównaniu do podręczników obowiązujących w XIX wieku. Nikt nie zastanawia się, że abyśmy mogli użytkować drogi, to trzeba je zbudować z surowców mineralnych - podkreślał.
Przekonywał jak ważne jest uświadamianie społeczeństwu, że surowce są obecne na każdym etapie naszego życia i w każdym jego momencie. Jego zdaniem w celu edukowania waro sięgać po niestandardowe metody, jak choćby komiksy.
W pierwszym dniu konferencji przedstawione zostaną także ważniejsze zmiany dotyczące górnictwa w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego zawarte w projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Poza tym omawiane będą: strategia państwa w pozyskiwaniu informacji geologicznej, proces likwidacji zakładu górniczego a ochrona złóż, cofnięcie koncesji w Prawie geologicznym i górniczym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.