Spółki przesyłowe będą mogły nabywać ziemię rolną bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - zakłada projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Posłowie nie wnieśli do niego poprawek.
Projekt procedowany był w terminie przyspieszonym. Rząd przyjął ten dokument w trybie obiegowym 30 października tego roku.
- Ustawa ta ułatwi państwowym spółkom prawa handlowego nabywanie ziemi, których wyłącznym udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa, będącym operatorem systemu przesyłowego albo posiadającym koncesję na przesyłanie paliw ciekłych - uzasadniał projekt pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
Trzy spółki przesyłowe z przywilejem
Zgodnie z projektem, takie prawo będą miały jedynie trzy spółki: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego), Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. (operator systemu przesyłowego gazowego) oraz Pern S.A. (jedyna jednoosobowa spółka Skarbu Państwa posiadająca koncesję na przesyłanie paliw ciekłych). Prowadzą one działalność o strategicznym znaczeniu dla Rzeczypospolitej Polskiej, to znaczy zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej, paliw gazowych albo paliw ciekłych.
Jak mówił Naimski, powodem zmiany ustawy jest uniknięcie interpretacji prawnych, jakie mogłyby powstać w stosunku do własności działek zapisanych jako rolne przy połączeniu dwóch państwowych spółek. Zapewnił, że taka zmiana przepisów nie zmieni kontroli nad użytkowaniem ziemi rolnej.
Impulsem plan połączenia OLPP z Pern
Wyjaśnił, że bezpośrednim impulsem do zmiany ustawy jest właśnie planowane połączenie operatora logistycznego paliw płynnych OLPP z Pern, a w rachubę wchodzi 147 działek zapisanych jako rolne. Tworząc nowy podmiot gospodarczy przez połączenie dwóch spółek Skarbu Państwa z formalnego punktu widzenia trzeba przenieść tytuły do własności tych działek.
- Gdybyśmy stosowali te procedury, które są zawarte w ustawie, mogłoby się okazać, że "ktoś z boku" będzie miał formalne prawo do zakupu niektórych tych nieruchomości - powiedział Naimski.
Według projektu nowelizacji, zmiana przepisów pozwoli tym trzem spółkom przesyłowym na nabywanie nieruchomości rolnych, również w sytuacji, w której ich powierzchnia przekroczy 300 ha użytków rolnych i nie wejdzie w skład gospodarstwa rodzinnego, bez konieczności uzyskiwania zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Minister rolnictwa nie wniósł uwag do tego projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.