W najbliższych dniach eurozłoty pozostanie w okolicach poziomu 4,24. Zaplanowane na środę posiedzenie RPP prawdopodobnie nie będzie miało wpływu na wycenę polskiej waluty - ocenia analityk Banku Millennium. Po ostatnich wzrostach rentowności na długim końcu krzywej, w poniedziałek na krajowym rynku długu nastąpiła niewielka korekta.
- Dziś mamy spokojny przebieg notowań. Eurozłoty w dalszym ciągu porusza się wokół poziomu 4,24. Ten poziom - z niewielkimi odchyleniami - towarzyszy nam od blisko 3 tygodni. Wydaje mi się, że najbliższe 2-3 sesje też będą tak wyglądać - powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium.
- Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia dla złotego wydaje się być posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z racji tego, że poznamy najnowszą projekcję inflacji i PKB, liczymy się z tym, że część członków może nieco silniej akcentować swój odrębny pogląd od oceny prezesa NBP - dodał.
W środę RPP ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes są zgodni, że Rada pozostawi główną stopę na poziomie 1,50 proc. W komunikacie po posiedzeniu Rada opublikuje także prognozy z listopadowej projekcji NBP.
- Perspektywa podwyżek (stóp procentowych - PAP) jest na razie tak odległa, że nie powinno to mieć natychmiastowego wpływu na wycenę złotego. Pozostanie on wokół poziomu 4,24/EUR w najbliższych dniach - powiedział.
Według Sutowicza, złoty wielokrotnie pokazywał, że jego odporność zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne jest dosyć duża.
Zdaniem eksperta, na wycenę złotego mogłyby wpłynąć wyraźnie jastrzębie sygnały od członków RPP, którzy do tej pory prezentowali łagodne nastawienie.
- Aczkolwiek uważam, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niewielkie - powiedział.
KOREKTA WZROSTÓW RENTOWNOŚCI NA DŁUGIM KOŃCU
- Sytuacja na krajowym rynku długu trochę przypomina to, co dzieje się na złotym. Zmienność krótkiego końca jest żadna. To jest też spójne z oczekiwaniem na wynik posiedzenia RPP - powiedział Sutowicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.