Grupa licząca ponad sześćdziesiąt osób od dwóch lat regularnie spotyka się w świętochłowickich Wieżach KWK Polska, które miasto odrestaurowało w 2015 roku. We wtorek (14 listopada) wspólnie obchodzić będą Światowy Dzień Seniora. Niedawno świętowali jubileusz działalności Klubu Aktywnego Seniora.
Tu starsi mieszkańcy Świętochłowic śpiewają, uczestniczą w zajęciach florystycznych, nie brakuje też rozmów przy kawie. Bezpłatne spotkania odbywają się w każdy wtorek o godz. 10.00, a prowadzą je członkowie zespołu De Silvers.
Biorą w nich udział osoby związane z nieistniejącą już kopalnią Polska m.in. Maria i Jerzy Chlundowie.
- Kiedyś tutaj pracowałem przy wymiennikowni ciepła. Dziś nie ma tych budynków, ani stylowej bramy, przez którą wchodziłem na teren kopalni. Są za to wspaniale odrestaurowane zabytkowe wieże – mówi pan Jerzy.
- Przychodziłem w to miejsce z ojcem, który tutaj pracował. Cieszę się, że te dwa obiekty, które pozostały po dawnym przemyśle wydobywczym przeszły gruntowny remont – dodaje Stefan Maciążek.
Wieloletnim pracownikiem była też Małgorzata Ręka związana z kopalnią ponad dwadzieścia lat.
- Zatrudniona byłam w laboratorium chemicznym i dobrze ten czas wspominam. Mam sentyment do tego miejsca. Cieszę się, że nadal mogę tu przychodzić – zapewnia.
Przypomnijmy, że dwie wieże należały do kopani Polska. Kopalnię budowano w latach 1870–73. Jej właścicielem był twórca imperium przemysłowego Guido Henckel von Donnersmarck. Ostatnią tonę węgla wydobyto w 1998 roku.
Wieża wyciągowa szybu I – basztowa powstała w 1908 roku, zaś szybu II – kozłowa w latach 1889 do 1891. Oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków. Stanowią jeden z ostatnich elementów górniczej przeszłości Świętochłowic i już dziś w opinii wielu osób są symbolem miasta. Od 2015 roku odwiedziło je ponad 20 tys. zwiedzających.
Miasto pozyskało dotację unijną na ich rewitalizację. Obiekty przeszły gruntowny remont. U ich podnóża powstał kompleks kulturalno–rekreacyjny z labiryntem łączącym pięć stref tematycznych. Przedstawiają one żywioły i środowiska charakterystyczne dla pracy pod ziemią. Opowiadają o wodzie, ziemi, powietrzu, stali i drewnie. Dzisiaj obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
W galerii: jubileusz dwóch lat działalności świętochłowickiego Klubu Aktywnego Seniora, wtorek 17 października 2017 r. (zdjęcia Beata Szenowska - Trybuna Górnicza)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.