Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskało 58 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kontynuowanie prac w zakresie rewitalizacji i udostępniania industrialnego dziedzictwa naszego regionu.
Projekt partnerski pn. „Rewitalizacja i udostępnianie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" uzyskał najwyższą kwotę dofinansowania w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Dokument zakłada rewitalizację poprzemysłowych obiektów na cele kulturalne, a także edukacyjne na terenie Zabrza i Chorzowa. Realizację zaplanowano na lata 2017-19. Liderem przedsięwziecia będzie muzeum, a partnerem miasto Chorzów.
Rozwijana zostanie działalność naukowa i kulturalna w muzeum, organizowane mają być zajęcia edukacyjne dla osób w różnym wieku. Placówka przejdzie też remont, z zagospodarowaniem terenu i utworzeniem parkingu. Powstanie nowa przestrzeń wystawiennicza, biblioteka z czytelnią, pracownia digitalizacji zbiorów oraz pracownie naukowe umożliwiające prowadzenie działalności.
Rewitalizacja obejmie także obiekty należące do Kompleksu Sztolnia Królowa Luiza, w tym cechownię, szyb Prinz Schöenaich czy warsztat elektryczny oraz uporządkowanie otoczenia m.in. murów oporowych.
W przypadku Chorzowa utworzone zostanie Muzeum Hutnictwa. w tym celu wykorzystane zostaną zabytkowy budynek dawnej hali elektrowni i towarzyszący mu budynek nadszybia szybu hutniczego, który znajduje się na terenie dawnej Huty Kościuszko w Chorzowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.