W Jastrzębskiej Spółce Węglowej podpisano trójstronne porozumienie między JSW, JSW Innowacje i lubelską spółka Sigma o współpracy przy wdrażaniu nowoczesnych technologii i projektowaniu nowych maszyn i urządzeń w kopalniach na Śląsku.
Stałe udoskonalanie procesów technologicznych, a także projektowanie nowych maszyn i urządzeń jest niezbędne do tego, aby branża górnicza mogła się rozwijać - podała w poniedziałek (30 października) spółka JSW, informując o umowie zawartej w ostatni piątek.
- Jastrzębska spółka Węglowa jest otwarta na nowości, nasi pracownicy mają dużo pomysłów, ale jest potrzebna współpraca z konstruktorami. Te pomysły wychodzą z kopalni, one są, wystarczy je tylko uporządkować i wdrożyć – wyjaśnia Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu do spraw technicznych JSW.
Lubelska firma Sigma SA specjalizuje się w systemowym wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań dla górnictwa.
– Proponujemy w ramach współpracy wieloletnie doświadczenie, które nabyliśmy m.in. w kopalni LW Bogdanka. W swych działaniach wsłuchujemy się w to, co mówi do nas kadra inżynieryjno-techniczna kopalń, dopiero odpowiadając na jej potrzeby, proponujemy konkretne rozwiązania. Wielokrotnie weryfikujemy po drodze pomysł, projekt i prototyp – wyjaśnia Jan Hajduk, prezes Sigmy SA.
Lubelska spółka, istniejąca od 20 lat na rynku, początkowo swoje rozwiązania kierowała na potrzeby Bogdanki, gdzie były one testowane przez kadrę inżynieryjną kopalni. Teraz Sigma weszła mocno na rynek śląskiego górnictwa. Sigma rozwiązuje problemy techniczne, które pojawiają się w wyrobiskach podziemnych. W wielu przypadkach, ciężką pracę fizyczną załogi udaje się zastąpić mechanizacją.
- Współpraca JSW Innowacje z Sigmą będzie polegać na wymianie rozwiązań w obszarze górniczym. JSW ma identyfikować problemy, a my postaramy się znaleźć rozwiązania, które będą odpowiadały tym potrzebom – powiedział Jacek Srokowski, zastępca prezesa JSW Innowacje.
JSW podkreśla, że prowadzenie skomplikowanych prac badawczo-rozwojowych nie powinno ciążyć bezpośrednio na zakładzie górniczym w ruchu, który ma inne priorytety. Porozumienie powierza zadania wdrożeniowe wyspecjalizowanym jednostkom projektowanym.
- Cieszę się z tej współpracy. Rozwiązania, które proponuje spółka Sigma, są ciekawe, a co dla mnie nawet istotniejsze, praktycznie sprawdzone w Bogdance. Wierzę, że można je dalej rozwijać, tak aby i nam w JSW odpowiadały. W kopalniach schodzimy z eksploatacją coraz głębiej, towarzyszą nam na co dzień liczne zagrożenia, a koszty produkcji musimy trzymać pod kontrolą. Dlatego chcemy się wspierać praktycznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, aby mieć wpływ na koszt produkcji, od którego w praktyce zależy przyszłość nas wszystkich – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa do spraw strategii i rozwoju JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech sie wezma za odstawy glowne ktore staja 10-15brazy na zmiane to kopalnie jastrzebskie beda lepiej fedrowac!!! moze w koncu ktos sie przyjrzy odstawiom na Boryni bo to smiech na sali zeby 10 minut w jednym ciagu nie modla odstawa glowna jechac!!!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Czy to prawda że w ramach innowacji zmienił się dyrektor kopalni zespolonej ( komentarz usunięty.........)
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.