Ponad 80 tys. emerytów i rencistów górniczych, uprawnionych do 10-tys. rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, złożyło dotąd wnioski o przyznanie tego świadczenia - wynika z danych spółek węglowych. To ponad trzecia część wszystkich uprawnionych do rekompensat.
Wypłatę rekompensat dla ponad 235-tysięcznej grupy emerytów i rencistów (także osób pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach) przewiduje obowiązująca od minionego wtorku (24 października) ustawa; w tym dniu rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków o świadczenie. Do 18 listopada włącznie można je złożyć w 38 punktach lub wysłać pocztą - w tym drugim przypadku potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu.
Najwięcej - ok. 50 tys. wniosków - przyjęła w ciągu trzech dni, do piątku rano, Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie wnioski składają przede wszystkim emeryci z kopalń dawnej Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni Kazimierz-Juliusz. Jak podał rzecznik SRK Witold Jajszczok, sporo osób pyta także w spółce o możliwość wysłania wniosku pocztą, i zapewne skorzysta z takiej możliwości w kolejnych dniach.
Wnioski emerytów i rencistów, głównie z b. kopalń KW i KHW, przyjmują także punkty przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej; później wnioski te także trafiają do SRK. Jak podał rzecznik PGG Tomasz Głogowski, do piątkowego poranka spółka przyjęła ok. 11 tys. wniosków i rozdała prawie dziewięciokrotnie więcej formularzy.
Jastrzębska Spółka Węglowa - jak poinformowała jej rzeczniczka Katarzyna Jabłońska-Bajer - przyjęła dotąd blisko 18,1 tys. wniosków, czyli średnio ponad 6 tys. dziennie. W spółce Tauron Wydobycie przyjęto dotąd blisko 1,4 tys. wniosków. Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka do czasu nadania depeszy nie przedstawiła PAP danych dotyczących liczby przyjętych wniosków.
Przedstawiciele górniczych spółek, w których przyjmowane są wnioski, przyznają, że w punktach obsługi emerytów i rencistów tworzą się kolejki oczekujących, zapewniają jednak, że obsługa przebiega sprawnie; z reguły w jednym punkcie jest wiele stanowisk przyjmowania wniosków. W niektórych godzinach - szczególnie wieczorem - kolejek praktycznie nie ma.
Szczegółowa lista punktów, gdzie przyjmowane są wnioski, jest dostępna na stronach internetowych spółek węglowych oraz Ministerstwa Energii. Przeważająca część punktów czynna jest od godz. 8 do 20., także w soboty, a punkty prowadzone przez SRK - również w niedziele. Wnioski nie będą natomiast przyjmowane w dni świąteczne, 1 i 11 listopada. Również infolinie, gdzie można zasięgnąć informacji na temat rekompensat i wniosków, są czynne w dni robocze do godz. 20.
Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone prawo do bezpłatnego węgla będą kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł - stosowna korekta ustawy budżetowej jest procedowana w Sejmie.
Świadczenie ma być wypłacone jeszcze w tym roku, przedstawiciele górniczych spółek nie precyzują jednak, kiedy konkretnie emeryci i renciści otrzymają pieniądze.
Po złożeniu wniosków są one weryfikowane - w przypadku braków formalnych osoba składająca będzie proszona o ich uzupełnienie w ciągu siedmiu dni. Wniosek spełniający wymogi formalne, po potwierdzeniu uprawnienia danej osoby do rekompensaty, będzie skierowany do realizacji.
Wypłaty spodziewane są w listopadzie, a najdalej w grudniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
BRYLANT - chyba się przeliczyłeś z tymi głosami .PiS WYCIĄGNIE JESZCZE Z ZAMRAŻARKI JAKĄŚ KIEŁBASĘ WYBORCZĄ !
Rozliczymy tych zlodzieji przy wyborach 235 TYS PLUS RODZINY TO OKOLO MILIONA GLOSOW
.... podpisałem się, że biorę te marne 10 tyś, ale nie zrzekłem się zaległych za lata 2014,15 i 2016r.(+odsetki)i złożę Pozew do Sądu o ww zaległości.
Czy ktoś wie coś o pozwie zbiorowym, do tych górników co zmusili ich do podpisanio zrzeczenia sie go???!!!
Zoboczcie górniki jak żeście som kulani miedziowe pl/content/view/51945/495
Górnictwo i związki wiele razy szantażowało Państwo. Deputaty za wypracowane straty, które górnictwo od wielu lat przynosi, no i jeszcz żeby nie zapomnieć rencistów i emerytów górniczych obciążających ZUS i budżet państwa.
Złożyłem wniosek o rekompensatę 10000 zł, i podpisałem lojalke ,że zrzekam się przysługującego mi deputatu do końca życia . To był jedyny sposób by wypłacono mi świadczenie. Uważam,że mimo podpisania zrzeczenia się nadal deputat mi się należy. Takie zagrywki nie powinny mieć miejsca , to się nazywa łamanie prawa to taki szantaż
Dokręcają Wam śrubę co?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Do górników ...kacperek przeżywa wolne niedziele , a nie wie co szykują z urlopami w nowym kodeksie pracy Znowu się obudzi po fakcie i będzie głosik podnosił.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
A kiedy za 2016 emerytom Adamozdra A kiedy za 2016 emerytom Pozdrawiam Adam