Decyzja EBC o przedłużeniu QE i ograniczeniu jego skali była zgodna z oczekiwaniami rynku, teraz uwaga skupi się na USA, m.in. na wyborze prezesa Fed - oceniają analitycy. Dolar umacnia się do euro. Złoty wobec euro pozostaje stabilny i osłabia się do dolara. Na rynku długu rentowności spadają.
- EBC powiedział to, co miał powiedzieć. Komunikacja banku była dobra. Komunikat był łagodny, tak jak oczekiwał rynek - powiedział Piotr Popławski, analityk ING Banku Śląskiego.
- Przypuszczam, że na EUR/PLN możemy wkrótce zobaczyć poziom 4,20 - dodał.
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o wydłużeniu programu skupu aktywów od stycznia do września 2018 r. przy obniżeniu miesięcznej skali QE do 30 mld euro z 60 mld euro - podał EBC w komunikacie. Zgodnie z oczekiwaniami, EBC pozostawił bez zmian podstawowe stopy procentowe.
Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu QE lub wydłużenie czasu jego prowadzenia.
Równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów. Proces ten odbywać się będzie "przez dłuższy czas" po zakończeniu programu QE lub tak długo, jak będzie to konieczne.
- Teraz uwaga rynku skupi się na USA, gdzie istotne będą kwestie związane z reformą podatkową i wyborem prezesa Fed - powiedział analityk.
Donald Trump do 3 listopada ma czas na wyznaczenie prezesa Fed na nową kadencję. Wśród głównych kandydatów wymieniani są: John Taylor, uważany za monetarnego jastrzębia oraz Jerome Powell, o bardziej gołębich poglądach.
- Obecnie rynek wycenia podwyżki stóp procentowych Fed o 50 pb do końca 2018 r., ale naszym zdaniem ścieżka może być ostrzejsza o co najmniej 25 pb. Gdyby w USA pojawiały się jakieś jastrzębie sygnały, to może to wpływać na osłabienie złotego - powiedział Popławski.
Analityk zaznaczył jednak, że banki centralne w ostatnim czasie dobrze komunikowały rynkowi swoje plany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.