Polska musi zawalczyć, by w Nowym Jedwabnym Szlaku wyraźniej zaistnieć - powiedział w środę (25 października) prezes Fundacji Projektów Obywatelskich, ekspert ds. transportu Marcel Klinowski.
Jak dodał Klinowski, który uczestniczył w debacie "Rozwój transportu kolejowego w Polsce w perspektywie 2030", zorganizowanej przez "Gazetę Polską", Nowy Jedwabny Szlak nie będzie jedną linią kolejową przebiegającą "przez pół świata".
- Będzie to system transportowy, który będzie stanowił realną przeciwwagę dla transportu morskiego - ocenił.
Ekspert podkreślił, że Polska jest jedynym partnerem w tym przedsięwzięciu, ale nasz kraj musi "mocno zawalczyć", by w tym przedsięwzięciu wyraźniej zaistnieć, budować relacje gospodarcze np. z krajami nadbałtyckimi czy z południowymi sąsiadami.
W ocenie eksperta powinniśmy budować potencjał gospodarczy naszego przemysłu również przez takie projekty, jak Centralny Port Komunikacyjny czy koleje dużych prędkości.
- Żeby nasze technologie, nasze innowacje, nasze rozwiązania były wdrażane również w innych krajach - mówił.
Dodał, że takie państwa, jak Czechy, Ukraina czy kraje nadbałtyckie prowadzą prace studialne nad kolejami dużych prędkości i "możemy być tego realnym beneficjentem".
Według Klinowskiego im bardziej nasz kraj będzie współpracował z państwami ościennymi, tym większa szansa, że będziemy przy tym projekcie "jednym z głównych partnerów", tych którzy znajdą się "w tym ciągu transportowym między Wschodem i Zachodem a Unią Europejską" - ocenił.
Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu Jednego Pasa Jednej Drogi zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.