18 pociągów PKP Intercity, które będą w trasie w trakcie zmiany czasu z godziny 3. na 2. w nocy z soboty na niedzielę, zatrzyma się na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy - poinformowało w środę PKP Intercity.
W najbliższy weekend w Polsce oraz innych krajach Europy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Oznacza to, że w nocy z 28 na 29 października będziemy cofać wskazówki zegarów z godziny 3. na 2.
- W związku z tym 18 pociągów PKP Intercity, będących wówczas w trasie, zatrzyma się na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy - poinformowała w komunikacie spółka.
Jak tłumaczy PKP Intercity, zmiana czasu letniego na zimowy wiąże się z wdrożeniem specjalnej procedury przez przewoźników kolejowych w kraju oraz całej Europie.
- Polega ona na wprowadzeniu postoju pociągów w nocy z 28 na 29 października na najbliższych stacjach, z których składy wyruszą w dalszą podróż według bieżących godzin odjazdów - czytamy.
Spółka wyjaśnia, że dla każdego z tych 18 pociągów PKP Intercity jest ułożony indywidualny rozkład jazdy.
- Godziny przyjazdu składów do stacji docelowych nie ulegną zmianom. Na przykład pociąg TLK Ustronie relacji Kraków - Kołobrzeg zatrzyma się na stacji w Iławie Głównej o godzinie 02.26 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 02.28 nowego czasu - tłumaczy przewoźnik.
I tak np. pociąg TLK Przemyślanin, relacji Przemyśl Główny-Szczecin Główny zatrzyma się na stacji Kędzierzyn Koźle, pociąg Kiev Express relacji Jagodin-Chełm, zatrzyma się w Dorohusku, IC Kossak relacji Wrocław Główny-Przemyśl Główny zatrzyma się w Przemyślu, a TLK Uznam relacji Poznań Główny-Kraków Główny zatrzyma się na stacji Ostrów Wielkopolski.
PKP Intercity informuje, że więcej informacji na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 28 na 29 października, pasażerowie mogą uzyskać za pośrednictwem strony Intercity.pl, profilu przewoźnika na Facebooku, infolinii pod numerem 703 200 200 czy u konduktorów w pociągach.
Spółka przypomina, że co roku zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na środkowoeuropejski czas zimowy (CSE) odbywa się w ostatni weekend października. Stosuje się ją w blisko 70 krajach na świecie.
Przypomnijmy, że do Sejmu trafił projekt ustawy znoszącej w Polsce zmianę czasu jako pozbawioną ekonomicznego i praktycznego sensu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.