Prezydent RP Andrzej Duda podpisał dzisiaj (23 października) ustawę o deputatach węglowych, która zakłada wypłatę jeszcze w tym roku jednorazowych rekompensat w wysokości 10 tys. zł dla ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych.
Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla została przegłosowana przez Senat stosunkiem 59 głosów do 26. Trzech senatorów wstrzymało się od głosu. Po podpisaniu przez prezydenta zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw, a dzień później wejdzie w życie.
Koszt ustawy to 2,35 mld zł. Rekompensaty będą mogli otrzymać emeryci i renciści górniczy oraz osoby pobierające renty rodzinne po górnikach. Nie otrzymają ich osoby, które pobierają świadczenie z ZUS. Pieniądze same nie wpłyną na konto, trzeba będzie złożyć stosowny wniosek w terminie do 21 dni.
Formularze będzie można pobrać ze stron internetowych m.in. Ministerstwa Energii oraz spółek górniczych. Zostaną też opublikowane w prasie lokalnej i regionalnej. Wypłata zaplanowana jest do końca tego roku. Pieniądze wypłacą z dotacji budżetowej przedsiębiorstwa górnicze.
Deputat to element wynagrodzenia górników i świadczenia dla emerytów i rencistów. Był rodzajem zobowiązania państwa polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.