O problemach górnictwa węgla brunatnego rozmawiają w piątek (20 października) w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" im. Andrzeja Bączkowskiego uczestnicy obrad Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.
W składzie Trójstronnego Zespółu ds. Branży Węgla Brunatnego od 2016 r. uczestniczą wiceministrowie energii, rodziny, pracy i polityki społecznej, rozwoju, środowiska oraz finansów – po jednym z każdego resortu. Ze strony związkowej - po 3 przedstawicieli wyznaczonych przez Krajową Sekcję Węgla Brunatnego Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność", Federację Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego, Sekcję Węgla Brunatnego Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", Krajową Sekcję Górnictwa Ogólnokrajowego Zrzeszenia Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego oraz 2 przedstawicieli z Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ "Solidarność 80".
Stronę pracodawców w zespole reprezentuje 5 przedstawicieli wyznaczonych przez Związek Pracodawców Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego.
W maju tego roku zespół rozpoczął strategiczną debatę o przyszłości branży.
- Szereg kopalń ma koncesje wydobywcze ważne tylko do ok. 2018 r. Trzeba też wspomnieć o projektach związanych z budową nowych kopalń węgla kamiennego. Firmy w nie zaangażowane posiadają obecnie tylko koncesje rozpoznawcze, a droga do koncesji wydobywczej jest wyścielona różnymi "przeszkodami". Mają do czynienia zarówno z oporem społecznym, jak i niechęcią samorządów, które w wielu przypadkach nie chcą zakładu wydobywczego u siebie – alarmował wówczas prof. Zbigniew Kasztelewicz z Katedry Gornictwa Odkrywkowego AGH.
W licpu wiceminister Tobiszowski na kolejnych obradach tego gremium poinformował, że resort energii przygotowuje kompleksowy program dla górnictwa węgla brunatnego.
- Chcemy w formule trójstronnej dokonać analizy i diagnozy stanu górnictwa węgla brunatnego w Polsce. Jest to zadanie, wymagające analizy wielowątkowej, która podobnie jak w przypadku węgla kamiennego, musi być rozpatrywana w perspektywie długofalowej - zapowiedzial Tobiszowski.
Piątkowe spotkanie jest kontynuacją prac nad ostatecznym ukształtowaniem programu dla polskiej branży węgla brunatnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.