Zbliża się czwartek, a z nim kolejne wydanie Trybuny Górniczej. W najnowszym numerze kontynuujemy temat deputatów węglowych. Wiele wskazuje, że już niebawem ustawa dotycząca rekompensat trafi do podpisu prezydenta.
Ponadto w najnowszym numerze o studiach doktoranckich, które Główny Instytut Górnictwa zorganizował dla kadry inżynieryjno-technicznej Polskiej Grupy Górniczej. Przedstawiamy też wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej. Filtr kominowy ma czterokrotnie ograniczyć emisję toksycznych związków do atmosfery.
Choć górnictwo kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami, to w kopalniach nie brakuje także płci pieknej. Piszemy jak sytuacja w tym względzie wygląda w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Ponadto zachęcamy do przeczytania relacji z konferencji poświęconej surowcom naturalnym, która odbyła się w Zakopanem. Stwierdzono na niej m.in., że zależność krajowego górnictwa i energetyki będzie wzrastać.
W nowym numerze pojawi się także raport z rynku węgla. Szacuje się, że ceny „czarnego złota” osiągnęły już swój górny poziom. Co to zatem oznacza?
W TG nie może zabraknąć informacji z kopalń. Piszemy zatem o działaniach podejmowanych w Wieczorku i Murckach-Staszicu. Dzięki nim możliwe ma być wybranie całego pokładu 510. Informujemy także o produktach jakie oferują kopalnia Bobrek-Piekary i Zakład Górniczy Sobieski. Prezentujemy również dane dotyczące bezpieczeństwa pracy. Pierwsze osiem miesięcy to 1075 wypadków.
W ramach cyklu „Pytania o branżę” swoimi opiniami dzielą się poseł Grzegorz Matusiak i prof. Władysław Mielczarski.
Cechą, którą bardzo się ceni u pracowników, jest kreatywność. Tego z pewnością nie można odmówić inżynierowi Łukaszowi Bednarczykowi z kopalni wieczorek. Jego pomysły usprawniły transport dołowy. O tym, jakie to rozwiązania już w najbliższym wydaniu TG.
W rubryce Nauka i historia prezentujemy nowoczesny sprzęt do ratowania ludzi, który można było obejrzeć w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Przytaczamy historię obrońców kopalni Michał i wyjaśniamy czym będzie Klub Innowatora, czyli wspólna inicjatywa Politechniki Śląskiej i Katowickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej, a w dziale Po szychcie piszemy o Kasi z Krakowa, która jest zakochana w Śląsku. Swoja fascynację regionem wykorzystuje w tatuażach, które wykonuje. Ponadto dawka podziemnej turystki. Tym razem historia szczecińskiej kopalni, w tle z III Rzeszą i wojskiem radzieckim.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.