Listo otwarty do premier rządu RP Beaty Szydło wystosowali w piątek (13 października) członkowie Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego - poinformowało stowarzyszenie w poniedziałek (16 października). Decyzja o skierowaniu listu zapadła na spotkaniu w ostatnich dniach września, "po gorącej dyskusji" w gronie znaczących przedstawiceli górniczej profesji.
W spotkaniu tym uczestniczyli między innymi: senator prof. Krystian Probierz (geolog, b. dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śl.), senator Adam Gawęda (górnik), prof. Bronisław Barchański (projektant i budowniczy kopalń z AGH w Krakowie), prof. Wiesław Blaschke (specjalista przeróbki kopalin z PAN w Krakowie), dr Jacek Korski (specjalista z Famur, b. wiceprezes Kompanii Węglowej SA), ks. kan. Paweł Buchta, Jerzy Mańka (górnik, specjalista projektowania i budowy kopalń, prezes Bractwa Gwarków ZG), Aleksander Zembok (b. dyr. techn. kopalni Wujek-Śląsk), Marek Adamczyk (Obywatelski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych), Krzysztof Tytko (b. dyrektor kopalni węgla kamiennego Czeczot), dr Piotr Litwa (b. prezes Wyższego Urzędu Górniczego), Andrzej Szędzielarz (Buisnes Consulting Katowice), Marian Pawlas (wójt Suszca), Henryk Brol (SITG Katowice, b. wiceprezes WUG).
Dyskutanci sformułowali zgodnie następujące cztery wnioski:
Bractwo Gwarków wyraziło w liście do premier rządu RP swoje zaniepokojenie sytuacją w górnictwie, którą przyrównali do "gordyjskiego węzła".
"Wnosimy o stworzenie przyjaznego środowiska prawnego, społecznego i politycznego dla inicjatyw zawiązanych z ponownym uruchomieniem kopalń rokujących szansę na komercyjną działalność, wpisujących się jednocześnie w Strategię na Rzecz odpowiedzialnego Rozwoju związaną z reindustrializacją i bezpieczeństwem energetycznym kraju. Jednocześnie popieramy wszelkie społeczne akcje mające na celu raktywację likwidowanych podmiotów górniczych." - napisali gwarkowie w liście.
"Widzimy sensowne i korzystne zarówno dla Polski, Śląska i całej gospodarki drogi wyjścia. Jesteśmy gotowi jako podmiot społeczny na współpracę z odpowiedzialnymi podmiotami gospodarczymi, by wykorzystując kapitał pochodzący z naszego Regionu, a w razie konieczności zagraniczny, doprowadzić do reaktywacji kopalni Krupiński i aktywnie uczestniczyć w tym procesie" - oświadczyli sygnatariusze listu, powołując się na swój autorytet i cenzus naukowy oraz doświadczenie.
Wspomniano o tzw. Nowym Modelu Biznesowym dla kopalni Krupiński, który zakłada powołanie "Kopalni Doświadczalnej Krupiński XXI w." (na wzór historycznej kopalni "Jan"). Zaproponowano, aby przedsiębiorstwo działało jako spółdzielnia członków-założycieli: Bractwa Gwarków, osób ze społeczności lokalnej, przyszłych pracowników i śląskich przedsiębiorców. Mowa jest o chęci skorzystania z modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) ze wsparciem Ministerstwa Rozwoju.
Autorzy proszą premier o wyznaczenie spotkania i liczą na ewentualne skierowanie ich do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA "celem rozpoczęcia rozmów formalnych związanych z nabyciem przedmiotowej kopalni".
Po tekstem listu widnieją podpisy prezesa BGZG Jerzego Mańki i wiceprezesa Zygmunta Pawłowskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK