Na giełdach w zachodniej Europie próby odbicia indeksów z wcześniejszych spadków. Inwestorzy analizują informacje dotyczące EBC - podają maklerzy.
Na rynku pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że Europejski Bank Centralny rozważa obniżenie miesięcznego skupu obligacji co najmniej o połowę - do 30 mld euro z obecnych 60 mld euro, od stycznia 2018 r. Niektórzy z bankierów EBC są za przedłużeniem QE w wysokości 30 mld euro o 9 miesięcy.
EBC ogłosi swoje stanowisko w sprawie przyszłości swojego programu skupu obligacji 26 października.
We Włoszech z kolei premier Paolo Gentiloni uzyskał zgodę izby niższej włoskiego parlamentu w sprawie reformy systemu wyborczego, co może zapobiec ryzyku kryzysu rządowego i konieczności wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Teraz sprawą zajmie się Senat.
Inwestorzy poznali już rano końcowe dane o inflacji w Niemczech we IX. CPI rdr wyniósł 1,8 proc. wobec 1,8 proc. w VIII i szacowanych wstępnie 1,8 proc. - podał Federalny Urząd Statystyczny. Mdm CPI wyniósł 0,1 proc. wobec 0,1 proc. w VIII i wstępnych 0,1 proc.
W piątek gracze rynkowi poznają też wyliczenia CPI w USA za wrzesień - o 14.30 - istotne dla bankierów z Fed przed podjęciem przez nich decyzji w sprawie stóp procentowych.
O 14.30 będą też dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej we IX, a o 16.00 wskaźnik zaufania konsumentów w USA w X, wyliczany przez Uniwersytet Michigan oraz informacje o zapasach w biznesie w VIII.
O 14.30 Eric Rosengren z Fed w Bostonie rozpocznie 61. konferencję ekonomiczną "Are Rules Made to be Broken?".
O 16.25 prezes Fed z Chicago Charles Evans skomentuje obecne warunki gospodarcze oraz politykę monetarną w USA podczas 7. dorocznego Wisconsin Summit on Financial Literazy w Green Bay.
o 17.30 prezes Fed z Dallas Robert Kaplan weźmie udział w moderowanej sesji w Bostonie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.