Minister Energii Krzysztof Tchórzewski ocenił w środę (11 października), że w rozmowach o tzw. pakiecie zimowym Polska ma szanse uzyskać derogacje (zwolnienia z obowiązku wypełniania części zobowiązań- przyp. red.) zarówno w kwestii wymagań ogólnych, jak i rynku mocy. Dodał, że rozmowy z Komisją Europejską są trudne, ale posuwamy się do przodu.
- Rysują się szanse derogacji w ramach rynku mocy i związane z ogólnymi wymogami. To trudne rozmowy, ale np. jest nadzieja, żeby ewentualnie uzyskać ogólnokrajowy, a nie jednostkowy system określania emisyjności na jednostkę energii - mówił minister w środę w Warszawie, otwierając kongres miesięcznika Nowy Przemysł.
Najważniejszy jest rynek mocy
Odnosząc się do negocjacji tzw. pakietu zimowego, czyli projektu przyszłego rynku energii UE, Tchórzewski zauważył, że dla Polski najważniejszy jest rynek mocy.
- Bez niego nasza energetyka i nasze wyzwania, także ekonomiczne są nie do utrzymania - ocenił minister.
Więcej czasu i liczenie uśrednione dla kraju
Na razie KE proponuje, aby pomoc publiczna w postaci rynku mocy nie mogła dotyczyć jednostek wytwórczych o emisyjności ponad 550 kg CO2 na MWh, co wyklucza z niej praktycznie bloki węglowe. Polska liczy z kolei na derogacje, czyli opóźnienie (czasowe zwolnienie) wprowadzenia w życie tego wymogu, oraz na liczenie emisyjności dla całej krajowej energetyki, a nie dla poszczególnych źródeł.
Bez dalszej redukcji energetyki z węgla
Tchórzewski mówił, że ze względu na wysoki w ostatnich latach wzrost krajowego zużycia energii elektrycznej, nie da się bardziej redukować wydobycia węgla. Jak powiedział, chce przekonywać KE, aby Polska nie musiała już redukować istniejącej i budowanej energetyki na węglu, ale by wszystkie inne przybywające moce korzystały już z innych źródeł energii, w tym i z atomu.
OZE tylko z rezerwą konwencjonalną
Zauważył jednocześnie, że OZE na razie nie mogą funkcjonować bez rezerw w źródłach konwencjonalnych.
- Taki system bardzo kosztowny został przyjęty w UE, ale musimy się w nim odnaleźć - stwierdził minister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.