Na otwarcie rowerowo-pieszego szlaku terenowego śladami przemysłowej przeszłości dzielnicy Rybnika - Niewiadomia - zaprasza samorząd tego miasta. Ponadpięciokilometrowa trasa łączy miejsca związane z dawną kopalnią Szczęście Beaty.
Peryferyjny Niewiadom kojarzony jest dzisiaj m.in. z obszernym kompleksem leśnym. Lasy te kryją jednak m.in. pozostałości kopalni "Beatensglck" (Szczęście Beaty). Zakład stopniowo rozwijał się od połowy XIX w. do 1919 r., kiedy decyzję o jego zamknięciu ze względu na wyczerpywanie się złoża i trudności eksploatacyjne przyspieszył strajk pracowników.
Do dziś śladami przeszłości kopalni są istniejące budynki i nazwy. Przy szosie z centrum Rybnika w kierunku Raciborza stoi budynek mieszkalny, zbudowany jako kopalniana kantyna. W pobliżu szosy znajduje się zrujnowana willa dyrektora kopalni. Położone nieco bliżej centrum skupisko kilku budynków nosi nazwę Kolonia Beata. W terenie zachowały się też ślady kopalnianej infrastruktury.
W piątkowe popołudnie rowerzyści po raz pierwszy oficjalnie przejadą wyznaczoną między nimi trasą. Jedenaście kolejnych, opisanych przystanków to: piaskownia kopalniana, szyb Nordschacht, szyb Brendel, szyb Helena, kantyna kopalniana, willa dyrektora, Kolonia Beata, kamienny krzyż przydrożny, kopalniana piaskownia, szyb Johannes czy zapadliska po płytkim wydobyciu.
- Przygotowanie trasy to część działań rewitalizacyjnych związanych z industrialnym dziedzictwem tej części Rybnika, przywracających pamięci mieszkańców niezwykle istotną część dziejów naszego miasta - powiedział cytowany w informacji miejscowego samorządu nt. trasy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Trasa "Industrialnej Pętli Terenowej" liczy 5,4 km. Czas jej przejazdu rowerem to niespełna pół godziny, a przejście pieszo - ok. 75 minut. Niezależnie od opisu trasy na tablicach w terenie powstała opatrzona mapką broszura.
- Co ważne, realizacja tej inicjatywy to również efekt dużego zaangażowania pasjonatów, którym bardzo na sercu leży ochrona i zachowanie w pamięci następnych pokoleń tożsamości historycznej tego niezwykłego miejsca - zaznaczył Kuczera.
Samorząd Rybnika prowadzi szereg projektów związanych z rewitalizacją dzielnic i osiedli. Jednym z głównych założeń jest wspieranie i pobudzanie inicjatywy lokalnej, a przez to zwiększanie identyfikacji mieszkańców z ich małymi ojczyznami.
Miasto jest jednym z 20 ośrodków w Polsce, które dostały wsparcie w konkursie Ministerstwa Rozwoju "Modelowa rewitalizacja miast". 140-tysięczny Rybnik przed ponad rokiem dostał w nim ponad 3 mln zł na przedsięwzięcie "Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji". Obejmuje ono fragmenty dzielnic Niewiadom, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski, Chwałowice i Śródmieście.
Podstawą przedsięwzięcia w Rybniku w dużej mierze są mikrogranty. Mieszkańcy dzięki nim mają poczuć się pewniej, zyskać większą motywację do działania, a także odzyskiwać poczucie dumy z miejsca zamieszkania (m.in. dlatego projekt obejmuje wycieczki dla dzieci do miejsc objętych przedsięwzięciem).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.