COIG SA rozpoczął swoją działalność w zakresie tworzenia systemów informatycznych dla administracji samorządowej, zauważając potrzeby nowo tworzonego ustroju państwa, które pojawiły się zaraz po przyjęciu ustawy o samorządzie gminnym w 1990 r. Przekazywane kompetencje do realizacji przez samorząd rodziły potrzebę wspomagania tych procesów przez systemy informatyczne.
Pierwszym obszarem, który wymagał wsparcia, były sprawy związane z obsługą spraw meldunkowych i ewidencji ludności. Narodziła się potrzeba wykorzystania zaawansowanych systemów w zakresie przetwarzania danych. Po analizie rynku zespół projektowy podjął decyzję związaną z wyborem narzędzi a w szczególności systemu zarządzania bazą danych, stawiając na nowe rozwiązania technologiczne firmy Oracle. Na bazie narzędzi firmy Oracle powstał pierwszy moduł systemu KSAT o nazwie Ewidencja Ludności. Ze względu na coraz większe potrzeby administracji samorządowej tworzone były kolejne moduły systemu KSAT, m.in.: księgowy, obsługi środków trwałych, podatku od nieruchomości osób fizycznych, podatku rolnego, podatku od nieruchomości osób prawnych, podatku od środków transportowych.
1992
Pierwsze wdrożenie systemu KSAT nastąpiło w gminie Koszęcin w 1992 r., później uruchomiono kolejne moduły. Gmina Koszęcin do dnia dzisiejszego jest klientem COIG. Następne lata przyniosły udane wdrożenia systemu KSAT w samorządach w Oświęcimiu, Oleśnie, Kędzierzynie-Koźlu.
1997
Kolejnym przełomowym rokiem dla systemu KSAT był rok 1997, w którym to firma COIG z ofertą swojego autorskiego oprogramowania wygrała postępowanie w ramach zamówień publicznych na wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego Wspomagającego Zarządzanie Miastem (ZSIWZM) dla Poznania. W ramach tego wdrożenia powstała nowa wersja systemu KSAT, tj. KSAT2000, w którym użytkownicy otrzymali aplikację pracującą pod kontrolą systemu Windows z nowoczesnym graficznym interfejsem użytkownika. Nowy system KSAT2000 wzbogacił się także o kolejne moduły, tj.: kadrowy, płacowy, obsługi budżetu, gospodarki mieniem komunalnym, obsługi działalności gospodarczej.
W kolejnych latach nowoczesny system KSAT2000 zdobywał nowych klientów, wśród których znalazły się m.in.: Rzeszów, Gdynia, Słupsk, Białystok, Olsztyn, Łask, Legnica.
2005
W roku 2005, w ramach zamówienia miasta Gliwice na Zintegrowany System, powstała nowa wersja systemu KSAT, tj. KSAT2000i, który był pierwszym systemem na rynku samorządowym uruchamianym za pomocą przeglądarki internetowej i nie wymagał instalacji na stacjach użytkowników dodatkowego oprogramowania. Dzięki tej wersji systemu, COIG rozpoczął promowanie systemu miejskiego, który w zakresie swojej obsługi obejmował oprócz obsługi procesów w Urzędzie Miasta, także procesy w zakresie miejskich jednostek organizacyjnych. Pierwszym klientem, który skorzystał z tej idei, było miasto Gliwice, gdzie w ramach systemu KSAT2000i wszystkie jednostki miejskie wykonywały comiesięczny obowiązek sprawozdawczy poprzez zdalny dostęp do aplikacji i wprowadzając dane do systemu centralnego. Wcześniej kilkaset jednostek miejskich przesyłało w formie papierowej sprawozdania do Urzędu, gdzie sprawozdania cząstkowe były zbierane i ponownie wprowadzane do systemu.
Idea wdrażania scentralizowanego systemu miejskiego była promowana przez COIG jako przynosząca oszczędności w zakresie obsługi IT. W ramach centralizacji obsługi informatycznej w mieście Poznań moduły finansowo-księgowe oraz kadrowo-płacowe systemu KSAT zostały wdrożone w jednostkach takich jak: Poznańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zarząd Dróg Miejskich, Palmiarnia Poznańska, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
2008-2010
System miejski został także skutecznie wypromowany w gminie Lublin. W tym mieście w latach 2008-2010 został w Urzędzie Miasta wdrożony system KSAT2000i, a obecnie system wdrażany jest w kolejnych jednostkach miejskich, tj.: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zarząd Dróg Miejskich, Domy Pomocy Społecznej.
System KSAT, ze względu na swoją wydajność i architekturę, pełne swoje możliwości prezentuje w dużych jednostkach miejskich, miastach wojewódzkich, gdyż są w nich przetwarzane rocznie miliony danych. System ten skutecznie konkuruje na rynku samorządowym z rozwiązaniami klasy Enterprise autorstwa dużych zagranicznych i polskich korporacji. W niektórych przypadkach staje się wręcz jedyną alternatywą po wcześniejszych nieudanych wdrożeniach innych systemów. Jednym z przykładów może być wdrożenie systemu KSAT2000i w gminie Wrocław w ramach projektu: „Wdrożenie i serwis systemu informatycznego, oprogramowania narzędziowego i infrastruktury technicznej w obszarze podatków i opłat lokalnych, opłaty skarbowej oraz dochodów z mienia komunalnego i Skarbu Państwa”, który rozpoczął się w 2010 roku i zakończył sukcesem w roku 2012.
2012
We wrześniu 2012 r. COIG wszedł w skład Grupy Kapitałowej WASKO, której założycielem i głównym akcjonariuszem jest Wojciech Wajda.
2013
W roku 2013 ze względu na potrzeby rynkowe powstał moduł Gospodarowanie Odpadami (była to odpowiedź na popularną ustawę „śmieciową”), który skutecznie został wdrożony w krótkim terminie u kilkudziesięciu klientów, którzy korzystali z systemu KSAT. Nowym modułem, który powstał w celu usprawnienia obsługi procesów gmin, jest moduł Gospodarowanie Nieruchomościami, który usprawnia zarządzanie mieniem gminy i powierzonymi gminom przez Skarb Państwa nieruchomościami. System został wdrożony w gminie Wrocław. Aktualnie jest wdrażany w mieście Poznań.
W ramach projektów dofinansowanych z funduszy europejskich system KSAT wzbogacił się także o dodatkowe komponenty wspomagające realizację e-usług, gdzie kluczowym produktem, który powstał do realizacji e-usług, jest Platforma Informacyjno-Płatnicza (PLIP). Pozwala ona na pobór wszystkich dochodów, w szczególności podatków lokalnych, z wykorzystaniem aplikacji internetowej na wzór sklepu internetowego. W ramach PLIP możemy zapłacić podatki, wykorzystując do tego nowoczesne instrumenty płatnicze (karta kredytowa, BLIK). Platforma została wdrożona m.in. we Wrocławiu, Ostrołęce, Przemyślu, Knurowie.
2015
Bazując na zdobytych kompetencjach w zakresie realizacji e-usług, w roku 2015, w ramach konsorcjum, COIG zrealizował projekt pn.: „Dostawa i wdrożenie elektronicznej administracji (e-Administracja) wraz z dostawą licencji na oprogramowanie, szkoleniem, dostawą urządzeń oraz usługą wsparcia technicznego”. Działo się to w ramach projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza - usługi w zakresie e-Administracji i Informacji Przestrzennej”. Dla 150 partnerów projektu (gminy, miasta, powiaty województwa kujawsko-pomorskiego) został wdrożony system e-Urząd, Regionalny Portal oraz Regionalny Biuletyn Informacji Publicznej. W celu sprawniejszej realizacji e-usług u 115 partnerów został wdrożony autorski system firmy COIG w zakresie elektronicznego obiegu dokumentów.
Od roku 2015 prowadzone są prace z systemem KSAT, mające na celu unowocześnienie interfejsu użytkownika, zmierzające do wprowadzenia idei interfejsu bardziej dla niego przyjaznego. Powstała już nowa wersja systemu KSAT, tj. KSAT3. Oznacza to, że system KSAT3 będzie mógł bez problemu prawidłowo działać na urządzeniach mobilnych.
2016/2017
Na przełomie roku 2016/2017 COIG u prawie wszystkich swoich klientów, którzy korzystali z systemu KSAT, wdrożył moduł do obsługi scentralizowanej deklaracji VAT-7. Pomimo krótkiego terminu na wdrożenie oraz wyzwania organizacyjnego, COIG po raz kolejny nie zawiódł swoich klientów i wszystkie sprawozdania w zakresie deklaracji VAT-7 wraz z elektronicznymi plikami JPK zostały dostarczone na czas do urzędów skarbowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.