Na giełdach w zachodniej Europie stabilnie, zyskuje sektor bankowy, tracą spółki surowcowe. Na rynkach trwa ocena planu reformy podatków w USA i jej wpływu na amerykańską gospodarkę - informują maklerzy.
Prezydent USA Donald Trump przedstawił w środę jak może wyglądać reforma amerykańskiego systemu podatkowego. - Przewiduje ona największą w historii redukcję podatków - wskazał. - Będzie jedyną w życiu pokolenia szansą na odbudowę amerykańskiej wielkości - dodał.
Zdaniem amerykańskiego prezydenta reforma fiskalna sprawi, że "do Ameryki powrócą utracone miejsca pracy".
Trump zapowiedział zastąpienie obecnego zawiłego systemu podatkowego systemem, który będzie prosty i zrozumiały dla podatników.
Biały Dom proponuje obniżkę najwyższej stawki PIT do 35 proc. z 39,6 proc., przy czym zostawia wolną rękę Kongresowi, jeśli chodzi o wprowadzenie ewentualnego kolejnego progu dla najlepiej zarabiających. Niemal dwukrotnie, do 12 tys. USD, zwiększona ma być standardowa ulga podatkowa.
Stawka CIT ma być ścięta do 20 proc. z 35 proc., z możliwością obniżenia podstawy opodatkowania o wydatki kapitałowe na co najmniej pięć lat.
Nowa ustawa zakłada zmniejszenie liczby progów podatkowych dla podatników indywidualnych do trzech (12, 25 i 35 proc.) z siedmiu.
Projekt przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie poza granicami USA przez firmy w przypadku ich repatriacji. Spłata podatku mogłaby być rozłożona na kilka lat.
Biały Dom ma nadzieję na przegłosowanie reformy do końca roku. Chociaż w Kongresie USA szykuje się brutalna walka w sprawie przyjęcia reformy podatkowej Trumpa, to inwestorów na razie zdopingowały przedstawione propozycje zmian w amerykańskich podatkach.
Na rynku jest też duże zainteresowanie komentarzami amerykańskich bankierów centralnych, na czele z szefową Fed Janet Yellen, które podsycają oczekiwania na grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA, chociaż część przedstawicieli Fed na razie powstrzymuje się z ocenami czy kolejna podwyżka kosztu pieniądza za Oceanem w tym roku może dojść do skutku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.