Podpisano umowę o współpracy pomiędzy Polską Grupą Górniczą a Politechniką Śląską. Studenci górnictwa będą od tego roku odbywać płatne praktyki w kopalniach, osoby chcące związać swoją przyszłość zawodową z PGG mogą też liczyć na stypendia.
- Przygotowujemy program stypendialny dla tych studentów, którzy w przyszłości będą chcieli dla nas pracować. Chcemy pozyskać najlepszych z najlepszych – podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG.
Praktyki mają być organizowane w trakcie całego przebiegu studiów. W pierwszym semestrze student będzie odbywać praktyki niemal we wszystkich kopalnianych działach, bez względu na wybrany kierunek studiów. Będzie mógł zorientować się, co mu najbardziej odpowiada, czym chce się zajmować. W trakcie kolejnych semestrów prowadzone będą praktyki w konkretnym dziale, zgodnym z kierunkiem kształcenia.
- To odbudowywanie kadr po okresie luki pokoleniowej w górnictwie. Branża była w głębokim kryzysie. Teraz przełamujemy pewien okres, który niech już nie powróci. To efekt wysyłanych przez rząd sygnałów, że mamy wizję, planujemy inwestycje, chcemy tę branżę wydobywczą rozwijać – podkreślał obecny na uroczystości podpisania umowy Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
Z kolei prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, poinformował, że podpisanie umowy jest ważne dla uzyskiwania kompetencji przez studentów: - Politechnika Śląska zawsze współpracowała z górnictwem. Cieszę się, że wracamy do kształcenia wysokospecjalistycznego dla branży wydobywczej.
W trakcie trwania studiów studenci podpiszą porozumienia z PGG. Osoby, które zapragną związać swoją przyszłość zawodową za spółką mogą liczyć na miesięczne stypendia. Dużą korzyścią dla studenta będzie możliwość kontaktu z doświadczonymi pracownikami, którzy będą pełnili funkcję opiekunów i jednocześnie konsultantów na etapie pisania pracy. System takiej edukacji będzie nosił znamiona programów mentoringowych, a uwzględniając możliwość zatrudnienia po ukończeniu studiów program będzie kontynuowany już na stażu w ramach umowy o pracę.
Jak powiedział portalowi nettg.pl Jerzy Janczewski, wiceprezes do spraw pracowniczych PGG, kolejną formą wzbogacającą proces edukacyjny będą wakacyjne praktyki robocze: - W ich trakcie student zapozna się bezpośrednio z pracą górniczą i będzie mógł jej doświadczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora praktycznej nauki zawodu. Studenci otrzymają za to wynagrodzenie.
Praktyki będą trwały od jednego do trzech miesięcy w zależności od indywidualnych uzgodnień ze studentem i za ten okres student otrzyma gratyfikację finansową.
Taki przebieg studiów i realizowanych w ramach nich praktyk studenckich pozwoli studentowi zweryfikować wiedzę nabytą na studiach inżynierskich i na bieżąco weryfikować wiedzę nabywaną podczas studiów drugiego stopnia. Chodzi o to, aby stał się pełnowartościowym pracownikiem inżynieryjno-technicznym zaraz po zakończeniu studiów i podjęciu pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Po pierwsze poprzedniku, wpis pisany wielkimi literami oznacza krzyk i nie jest szanowany. Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem. Sama pochodzę ze środowiska od pokoleń górniczego, pracującego Fizycznie! nikt Wam nie bronił się kształcić. Otrzymacie swoje pensje czy emerytury, problem dotyczy młodych, być może Waszych dzieci, i faktu, że nasz kraj nie ma na nich pomysłu... najlepiej zbrukać tych, młodych wykształconych, którzy ciężko pracowali, inwestując w naukę kosztem rodziców- często fizycznych pracowników kopalń, i objechać z góry, że na Was pracują... Gówno, a pojęcie nie macie o gospodarce własnego kraju, ciemnogród, dzięki któremu, jest w kraju tak, jak jest... a praktyk nie będę komentować, bo jak widzę, nie tutaj miejsce na dywagacje...
Projekt budżetu na 2018 rok zatwierdzony ,ciekawe czy Tobiszewski z Morawieckim uwzględnili w nim sprawę deputatu węglowego dla emerytów czy też będą dalej kręcić i mataczyć jak do tej pory
Tobiszowski zostało 3dni robocze do końca września a w sprawie deputatu cisza
Ratowanie wydziału gig trwa ile studencikow w tym roku przyjeliście bydzie z 50 ??? Ten wydział jestvdo zawarcio!!!
Dokładnie... Popieram poprzednika... Pracowników 'umysłowych' na dole jest w polskim górnictwie nadmiar... Ciekawe co zrobią, jak zostaną sami biali a 'ryli' zwyczajnie im braknie...
ludzi trzeba do pracy fizycznej,,,,a nie do obgryzania olowkow,,,,,bialych na dole jest jak psow,,kto bedzie na nich robil???????????????????????????????