Mimo intensywnych opadów deszczu w zbiornikach Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Goczałkowicach i Kozłowej Górze są spore rezerwy pozwalające na przyjęcie nadmiaru wody - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
We wszystkich obiektach GPW odpowiedzialnych za utrzymanie zapór wprowadzono dyżury całodobowe i stały monitoring poziomu wody. Meldunki dotyczące sytuacji w zbiornikach w Kozłowej Górze i Goczałkowicach są aktualizowane co trzy godziny.
- Sytuacja w regionie jest pod kontrolą. Służby są postawione w stan gotowości i na bieżąco monitorują poziom wód. Nic nie wskazuje na to, żeby miała powtórzyć się dramatyczna sytuacja powodziowa z 2010 roku – tłumaczy marszałek Wojciech Saługa.
W piątek (22 września) rano w zbiorniku w Goczałkowicach znajdowało się 109 mln m sześc. wody, a rezerwa wynosiła 51 mln sześc. Dopływało 160 m3/s , a wypływało 50 m3/s. Poziom wody wzrósł o 63 cm, jednak nadal do stanu alarmowego pozostaje około 25 cm. W dodatku ilość wpływającej z Wisły wody jest czterokrotnie mniejsza niż podczas powodzi w 2010 r., a to pozwala na spokojne planowanie rozprowadzania nadmiaru wody do rzek poniżej goczałkowickiego zbiornika.
Bezpieczna sytuacja jest także w zbiorniku w Kozłowej Górze mogącym pomieścić 13 mln m sześc. wody. Tam rezerwa wynosi blisko 8 mln m sześc. i zdaniem ekspertów jest wystarczająca.
Na bieżąco raportowana jest sytuacja powodziowa w obszarze działania Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach. Raport z godzin porannych nie wykazał zagrożeń na obszarze działania biur terenowych w Zawierciu, Raciborzu i Częstochowie. W Bieruniu odnotowano stan ostrzegawczy na Wiśle, a w Bojszowach na Gostynce, na pozostałych rzekach i ciekach występuje wysoki stan wód z tendencją stabilizującą się. Stan wód na ciekach administrowanych przez Biuro Terenowe w Gliwicach układa się w strefie stanów średnich i wysokich, woda mieści się w korytach, a na odcinkach obwałowanych nie wychodzi poza ich obręb. Podobna sytuacja jest w powiecie bielskim i pszczyńskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.