Co to jest bezpieczeństwo energetyczne? Definicja Międzynarodowej Agencji Energii brzmi: „nieprzerwana dostępność nośników energii po akceptowalnej cenie”. Dlaczego w Polsce to właśnie węgiel (kamienny i brunatny) może zapewnić odpowiednie i pewne dostawy energii – pisze o tym red. Anna Zych, publicystka Trybuny Górniczej i wiceprezes Wydawnictwa Górniczego.
Przypomina, że ze względu na krajowe zasoby węgla, z których będziemy mogli korzystać jeszcze przez kilkadziesiąt lat, koszty produkcji energii póki co są bezkonkurencyjne. Na to nakłada się nasze doświadczenie górniczo-geologiczne związane z wydobyciem surowca, zaplecze naukowo-projektowe i dobrze rozwinięty przemysł produkujący maszyny i urządzenia górnicze.
Zapotrzebowanie na prąd stale rośnie. Największa ilość zużywanej energii pierwotnej w kraju pochodzi właśnie z węgla kamiennego. Druga na podium jest ropa naftowa.
Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki w 2016 roku zużycie energii elektrycznej wyniosło ponad 164 tys. GWh. Wpływa na to powstawanie nowych technologii, wzrost konsumpcji. Połowa energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce pochodziła z węgla kamiennego. Jest ona także nadal podstawowym paliwem wykorzystywanym do wytwarzania ciepła.
W trzecim rozdziale Węglowego remanentu przypominamy także, że według danych Eurostatu Polska jest jednym z najmniej uzależnionych energetycznie krajów kontynentu. Krajowe uzależnienie od importu to około 29,3 proc. W Unii Europejskiej średnia wynosi 54 proc.
Zasoby bilansowe węgla według katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynoszą 66,5 mld ton. Aż 62 proc. zalega w pokładach dotąd niezagospodarowanych. Jeśli weźmie się tylko zasoby w złożach zagospodarowanych, to Polska ma 2,98 mld ton zasobów przemysłowych węgla kamiennego. Zasoby operatywne wynoszą 3,2 mld ton. Przy aktualnym poziomie wydobycia na poziomie około 70 mln ton rocznie stanowi to zabezpieczenie na około 50 lat.
Publikacja powstała dzięki wsparciu firm: Tauron Polska Energia SA, Weglokoks SA, Energa SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK