Trzy nowe ściany wydobywcze uruchomiła w ostatnim czasie w swoich kopalniach Polska Grupa Górnicza (PGG), będąca największym krajowym producentem węgla. Dobowe wydobycie tego surowca wzrosło o prawie 30 proc. W przygotowaniu są dwie kolejne ściany.
Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, nowe ściany uruchomiono ostatnio w obu częściach kopalni Piast-Ziemowit, a także w kopalni Murcki-Staszic. Niebawem w ruchu Staszic rozpocznie się eksploatacja węgla z kolejnej ściany. Następna będzie wkrótce uruchomiona w ruchu Bielszowice, należącym do kopalni Ruda.
- Dzięki nowym ścianom udało się zwiększyć dobowe wydobycie węgla do poziomu ok. 130 tys. ton na dobę - poinformował rzecznik, przypominając, że w pierwszym półroczu br. wielkość dobowego wydobycia oscylowała średnio wokół 100 tys. ton.
PGG podtrzymuje ogłoszone wcześniej założenia, zgodnie z którymi w końcu tego roku w kopalniach będzie 47 czynnych ścian wydobywczych, wobec niespełna 40 w połowie roku. Nowe ściany to efekt stopniowego uruchamiania nowych frontów wydobywczych, by zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców na węgiel.
W pierwszym półroczu br. Polska Grupa Górnicza wykonała założony plan wydobycia węgla w 96 procentach. W połowie roku przedstawiciele Grupy prognozowali zamknięcie całego 2017 r. wielkością wydobycia rządu 32 mln ton węgla - do końca czerwca produkcja wyniosła 14,5 mln ton. W październiku PGG ma poinformować, czy przyjęty wcześniej roczny plan jest realny, czy też konieczna będzie korekta prognozy wydobycia w dół.
W lipcu PGG miała kłopoty wydobywcze w ruchu Ziemowit (część kopalni Piast-Ziemowit), który na tydzień musiał wstrzymać wydobycie z powodów technicznych. Obecnie kopalnia odbudowuje wydobycie i ma odrobić ubytek - właśnie tam uruchomiono niedawno jedną z trzech nowych ścian.
Rzecznik spółki potwierdził, że PGG obserwuje obecnie zwiększone zapotrzebowanie na węgiel na przyszły rok - spółka analizuje, na ile jest w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu, które nie było wcześniej sygnalizowane przez zamawiających - prawdopodobnie jest to efekt rosnących cen węgla na międzynarodowych rynkach. Powodują one, że odbiorcy, dotąd korzystający np. z węgla z importu, zwracają się w kierunku tańszego krajowego producenta.
PGG zapewnia, że obecnie - po pięciu latach wstrzymywania inwestycji ze względów finansowych - jest w trakcie odbudowywania mocy produkcyjnych, jednak przygotowanie od podstaw ściany wydobywczej w górnictwie trwa 2,5-3 lata. Spółka stawia na długoletnie umowy z odbiorcami, dające jej stabilność zbytu, pozwalającą na planowanie odpowiedniej wielkości wydobycia węgla i służących temu inwestycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Coś tu się nie zgadza, na Ziemowicie ostatnio wystartowały dwie ściany, a jest napisane że po jednej na każdym ruchu, może ktoś powiedzieć dokładnie o które ściany chodzi?
Rozumie Piast czy Ziemowit otwierają nowe sciany ale Staszic? Przeciez Staszic powinien byc dawno zamkniety!!!!
Starają się jak mogą, aby zwiększyć produkcję i za czym idzie, zwiększyć przychód spółki PGG/KHW. Dobrze dobrze, niech się rozwijają i zarabiają. A może i jakieś obniżki dla kupujących węgiel będą :D
Tyle komentarzy Usunieto ciekawe dlaczego prawda boli
Emeryty do gazu
Wszystko ładnie wygląda tylko ja akurat jestem przedstawicielem branży transportowej dla indywidualnych odbiorców. Na kopalni Wujek kolejka po Orzech samochody stoją od 08.09 żeby załadować 25t., na kopalni wesoła za Orzechem 35 samochodów z czego ładują około 10 dziennie to i tak daje 3 dni postoju. Jedynie Groszek 2 załadowany po około 30 minutach ale to jakiś cud w dniu dzisiejszym. Na reszcie kopalni chyba też nie ma rewelacji bo wszyscy narzekają bo czekanie w lesie na załadunek bez toalet z prawdziwego zdarzenia to dla kierowców tragedia. Na jutro już kopalnia Wesoła odwołała awizację na wujku będzie pewnie podobnie a są to kopalnie z największym wydobyciem. Jest po prostu tragedia mi uciekają dnia pracy, pracownik się wkurza bo stoi , odbiorca nie ma co sprzedawać a zapisy na węgiel już na 2 tygodnie do przodu. Rozumiem ,że sektor energetyczny i ciepłownie mają pierwszeństwo bo są dużymi odbiorcami ale żeby chociaż awizowali tyle aut ile są w stanie dziennie załadować( np. mają produkcję 100 ton to maksymalnie 5 aut) żeby towar nie zalegał i wszystko szło w miarę sprawnie a tak to mogą wyprodukować 250 a samochodów na 1000 ton czeka. I dopiero jest wrzesień a co będzie w listopadzie?
No to teraz zasypią Polskę węglem
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
No popatrz popatrz w PPG węgiel wybierają ścianami a ja myślałem ,że systemem komorowym albo ubierkowo zabierkowym ? A tutaj dzięki nettg dowiedziałem się że ścianowym systemem i mają już trzy nowe ściany a dwie w przygotowaniu !!!! . Sukces !!!!!
Ten artykuł to pisał jakiś student dziennikarstwa ?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Zaraz napiszecie, że w PPG wybudowano drewniane przejścia dla załogi nad GrotoSkatem w 'korytarzu ' :-))))) Czytam i przecieram oczy ze zdziwienia , najlepiej usuńcie mój komentarz z uwagi na ' złamanie regulaminu ' :-))))))
Dla obecnych chłopców górników uruchomienie kolejnej ściany to wydarzenie na skalę kraju :-)))) Dramat !
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.