W Głównym Instytucie Górnictwa 31 sierpnia br. gościła delegacja przedstawicieli Huty Łabędy SA oraz ukraińskiej delegacji, złożonej z przedstawicieli firmy Mechanic Group Association i Narodowego Uniwersytetu Górniczego z siedzibą w Dniepropietrowsku.
Głównym tematem rozmów były zagadnienia związane z projektowaniem nowych rozwiązań konstrukcyjnych obudowy wyrobisk korytarzowych, szczególnie w aspekcie ich utrzymania za frontem eksploatacji, z doborem obudowy oraz związane z procesem certyfikacji wyrobów dla przemysłu węgla kamiennego.
- GIG ma bardzo duże doświadczenie zarówno w zakresie projektowania obudowy i testowania jej w warunkach rzeczywistych, jak i w procesie certyfikacji, a Huta Łabędy – czołowy producent obudowy typu ŁP – jest naszym wieloletnim partnerem w tym obszarze - powiedział podczas otwarcia spotkania dr inż. Zbigniew Lubosik, zastępca naczelnego dyrektora GIG ds. geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego.
Podczas spotkania zaprezentowano różne rodzaje obudów i odrzwi, opracowane przez GIG we współpracy z Hutą Łabędy, często przeznaczone dla konkretnych warunków geologiczno-górniczych polskich i zagranicznych kopalń. Goście odwiedzili również stanowisko do badania obudowy podporowej typu ŁP w Zakładzie Badań Urządzeń Mechanicznych GIG. Jest to jedyne w Europie stanowisko, które pozwala na badanie takiej obudowy w skali naturalnej, tj. o maksymalnych gabarytach: 6,4x4,5 m.
Innym istotnym zagadnieniem poruszanym podczas spotkania był proces certyfikacji wyrobów dla górnictwa, oparty na normach europejskich. Funkcjonująca w strukturach Instytutu Jednostka Ceryfikująca ma bardzo duże doświadczenie w zakresie certyfikacji wyrobów i systemów zarządzania oraz posiada wszelkie uprawnienia do badania i certyfikacji wszystkich typów obudów górniczych.
Bliska współpraca GIG prowadzona jest z górnictwem ukraińskim od wielu lat, nie tylko z racji odległości terytorialnej, ale też podobieństwa warunków geologiczno-górniczych występujących w polskich i ukraińskich kopalniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.