W sierpniu mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na rynkach węgla energetycznego. Poziomy od 83 do ponad 94 dol./t w portach ARA w środku lata to jednak sytuacja bardzo rzadko spotykana. Przekroczenie pod koniec sierpnia progu 90 dol./t w przypadku węgla energetycznego raczej nie było przewidywane przez analityków - odnotowują analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SA w najnowszym raporcie o światowych rynkach surowcowych.
Autorzy ARP podkreślają, że ceny będą korygowane w dół, lecz wiele wskazuje, że nie powinny spaść poniżej minimum z sierpnia tego roku, czyli 83 dol/t ((na warunkach DES ARA za węgiel o wartości 6000 kcal/kg).
- Przemawia za tym poprawa koniunktury głównych gospodarek europejskich. Ostatnie odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu niemieckiego, francuskiego i całej strefy Euro na poziomach wyższych od oczekiwanych przez rynek, sugerują wręcz przyspieszenie poprawy gospodarczej - stwierdzają autorzy raportu ARP. Dodają, że odbicie w górę notowań euro i dolara ponownie zaczęło wspierać gospodarkę strefy Euro.
W Polsce w lipcu wprawdzie zanotowano spadek produkcji przemysłowej o 8,5 proc. miesiąc do miesiąca, ale w porównaniu do zeszłego roku i tak mamy 6,2 proc. wzrostu. Lipiec, jako miesiąc urlopów zywkle odznaczał się gorszymi wynikami. Gospodarka krajowa nabrała rozpędu, a jedynym zmartwieniem może być poziom inwestycji (po półroczu 2017 r. o 1,1 proc. niższy niż przed rokiem). Wydatki inwestycyjne z reguły nasilają się jednak w drugiem półroczu, więc są podstawy do optymizmu.
Ciągle rosną ceny koksu
Analitycy ARP przewidują, że poprawa cen koksu na rynkach międzynarodowych utrzyma się.
- Wynika to przede wszystkim z kontynuowanych działań mających na celu pogłębienie ochrony poszczególnych rynków i w konsekwencji ograniczenie chińskiej stali. Zwrócić jednak należy uwagę, że Chiny bardzo dobrze „skonsumowały” niewyeksportowaną stal na własnym rynku i wciąż mają niezaspokojone potrzeby. Oznacza to dalszą chłonność Chin w stal, a co za tym idzie koks i węgiel koksowy. Nie jest wiadomym tylko czy popyt ten zaspokoi poprzez wzrost własnej produkcji węgla koksowego, czy też powróci do importu węgla australijskiego - zaznaczają specjaliści ARP.
Huragan Harvey wpłynie na ceny
Wpływ na ceny węgla w kolejnych tygodniach z pewnością będą miały skutki kataklizmów związanych z przejściem przez Stany Zjednoczone huraganu Harvey. Zakres zniszczeń będzie decydować o poziomach potrzeb krajowych zarówno stali, jak i węgla, niezbędnych przy usuwaniu zniszczeń.
- W efekcie może się okazać, że amerykańscy producenci węgla skierują dostawy węgla, szczególnie koksowego, na rynek wewnętrzny ograniczając tym samym wielkość węgla dostępne dla rynku
europejskiego - piszą autorzy raportu o sytuacji na rynkach surowców.
Złoto z węgla - rosyjskie filtry
Zwracają uwagę na doniesienia z Rosji, gdzie opatentowano metodę pozwalającą wyodrębnić z węgla złoto. Specjalne filtry wychwytują drobinki złota, które poddawane są rafinacji.
- Według doniesień zbudowano także eksperymentalną instalację, która ma pozwolić na uzyskanie złota z surowca uznawanego dotychczas za surowiec wyłącznie energetyczny. Z pewnością ciekawe będą uzyskane wyniki tego eksperymentu. Póki co, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie producenci węgla nie będą zmuszeni do szukania złota w wydobytym węglu - konkludują analitycy katowickiego oddziału ARP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.