- Miałem okazję restrukturyzować górnictwo w rządzie Jerzego Buzka. Niestety potem nastąpił zastój. Górnictwo powinno być sprywatyzowane. Wtedy można było połączyć górnictwo z elektroenergetyką, bo podobnie jak teraz generowało zyski. Nie powinno się dopuścić do sytuacji, że mamy sprywatyzowaną elektroenergetykę i państwowe górnictwo, w którym kolejny rząd gasi strajki czy zajmuje się programami restrukturyzacji – ocenia b. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, w wywiadzie, którego ukazał się w piątkowym (1 września) wydaniu dziennika Rzeczpospolita.
W rozmowie, którą przeprowadził red. Paweł Różyński, poza górnictwem pojawiają się także watki dotyczące polityki energetycznej i miksu energetycznego, energii atomowej oraz kondycji polskiej gospodarki.
- Wiemy, że miks energetyczny zbudować należy w sposób racjonalny i dominacja węgla, czyli paliw stałych, nie może mieć miejsca. Ich zamiana na inne ze względu na emisję dwutlenku węgla jest koniecznością – ocenia b. wicepremier, który stwierdza, że nadszedł już najwyższy czas, by podjąć decyzję ws. energetyki jądrowej. Zauważa, że koszty w energetyce jądrowej są trzykrotnie wyższe niż w węglowej ale z drugiej strony do jej zalet zalicza bezpieczeństwo energetyczne i niską emisję toksyn.
- Nasze kopalnie wydobywają coraz mniej węgla i import węgla będzie musiał rosnąć. Nie sposób przestawić się w ciągu dziesięciu czy 15 lat na inny nośnik energii w znaczącym stopniu – ocenia ekspert.
Na pytanie czy mamy do czynienia z restrukturyzacją w górnictwie odpowiada twierdząco.
- Obecny rząd rozpoczął procesy, które były konieczne do realizacji już dużo wcześniej, czyli jednak podjął decyzję o likwidacji trwale nierentownych mocy produkcyjnych – stwierdził Steinhoff. Dodał, że rząd nie ulega naciskom związków zawodowych i kieruje się ekonomią i przyszłością polskiego górnictwa.
B. wicepremier jest zwolennikiem zamykania kopalń, które - jak stwierdza - nie mają żadnych szans, w których występuje zbyt duża koncentracja górniczych zagrożeń, które mają bardzo wysokie koszty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.