W środę (30 sierpnia) w Katowicach Tauron Ciepło zawarł umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE). Program jest częścią projektu Grupy Tauron pn. Oddychaj Powietrzem.
Realizowany przez Tauron Ciepło Program, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
W grudniu 2016 roku Tauron Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach Działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
– W ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia tego rodzaju, do 2022 roku TAURON Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją tj.: w Będzinie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i w Świętochłowicach. W perspektywie oznacza to roczną redukcję ponad 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz około 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze. Dzięki budowie lub modernizacji sieci ciepłowniczych w ramach Programu, powstanie ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych – wyjaśnił Filip Grzegorczyk prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację PLNE to około 250 milionów złotych z czego wartość dofinansowania z WFOŚiGW wyniesie ponad 141 milionów złotych. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków Funduszu Spójności.
– Tauron już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie poszukiwaniem nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze sporo do zrobienia w obszarze działań na rzecz czystego powietrza i dlatego przygotowaliśmy kompleksowy Program, który ukierunkowany jest na realizację konkretnych rozwiązań systemowych – dodał Filip Grzegorczyk.
Ekologiczne, bezpieczne i czyste ciepło sieciowe oferowane przez Tauron Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu. Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej, oznacza bowiem mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przekłada się na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.
- Dzisiaj ponad 141 milionów unijnych funduszy popłynie do firmy Tauron Ciepło. Jestem przekonany, że inwestycje poczynione dzięki tym środkom w znaczący sposób poprawią jakość powietrza w naszym regionie, na co wszyscy liczymy. Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zawarł umowy na ponad 180 milionów złotych na inwestycje o wartości ponad 380 milionów złotych. Dzięki tym działaniom zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280.000 GJ, a 35.000 metrów kwadratowych powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji – stwierdził Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Tauron Ciepło wykonał już pełną inwentaryzację w zakresie możliwych do przyłączenia do sieci budynków i prowadzi intensywne rozmowy w sprawie przyłączeń z potencjalnymi odbiorcami.
W sierpniu br. spółka rozpoczęła inwestycję przyłączeniową w ramach PLNE w Sosnowcu przy ulicy Modrzejowskiej – prowadzoną jednocześnie przy okazji remontu ulicy realizowanego przez Urząd Miejski w Sosnowcu.
W marcu br. Tauron zainaugurował program edukacyjno-ekologiczny pn. Oddychaj Powietrzem. W ramach działań uruchomiono stronę internetową, przeprowadzono szereg prelekcji na temat sposobów walki ze smogiem i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, a także przeprowadzono akcje bezpłatnych badań spirometrycznych wśród mieszkańców miast objętych największym zanieczyszczeniem powietrza.
W galerii: podpisanie umowy pomiędzy Tauron Ciepło a WFOŚiGW w Katowicach (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.