Jak informowaliśmy już w portalu górniczym nettg.pl, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Energii Anna Margis potwierdziła, że dobiegają końca prace redakcyjne nad zasadniczym dokumentem pn. "Polityka energetyczna Polski", w którym przesądzono, że właśnie węgiel pozstanie podstawą bilansu energetycznego RP, a jego wykorzystanie będzie dobrze służyło bezpieczeństwu i niezależności kraju. Zbieżny z "Polityką energetyczną" jest nowy "Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce na lata 2016-2030". Zgodnie z nim rentowne, efektywne i nowoczesne górnictwo ma być oparte na wiedzy i innowacjach. Ma zapewniać bezpieczeństwo energetyczne kraju i wspierać konkurencyjność polskiej gospodarki.
- Przyczyną rozpoczęcia prac nad tym dokumentem była potrzeba określenia kierunków rozwoju polskiego górnictwa węgla kamiennego w najbliższych latach oraz określenia polityki rządu wobec górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Prace nad programem prowadzone były z zachowaniem pełnej transparentności i w atmosferze pełnego dialogu zarówno ze stroną społeczną jak i przedsiębiorcami górniczymi – mówiła Anna Margis, dyrektor Departamentu Górnictwa Ministerstwa Energii podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017.
Decyzją Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników powołany został specjalny zespół, w skład którego weszli parlamentarzyści, przedstawiciele strony rządowej, związków zawodowych oraz przedsiębiorcy. Ustalono, że Program będzie prezentował kierunki rozwoju sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce wraz z celami i działaniami niezbędnymi dla ich osiągnięcia.
Dokument składa się z dwóch części. Pierwsza to diagnoza oraz analiza obecnego stanu sektora węgla kamiennego. W Polsce niezagospodarowanych zasobów węgla kamiennego jest około 31 mld t, co stanowi dostateczną rezerwę dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Według prognoz Polska będzie potrzebowała do 2030 roku rocznie około 70 mln t węgla kamiennego, scenariusz optymistyczny dla sektora mówi o ponad 80 mln t rocznie.
Program wyznacza dziesięć celów szczegółowych: ustabilizowanie rentowności i płynności finansowej przez dostosowanie produkcji do potrzeb rynku, kontynuacja integracji górnictwa z energetyką, zapewnienie pokrycia krajowych potrzeb, inwestycje w dotarcie do nowych złóż i poprawę efektywności wydobycia, rozwój kompetencji pracowników, wspieranie i rozwój czystych technologii węglowych, innowacyjność i poprawa bezpieczeństwa, dywersyfikacja przemysłowego wykorzystania węgla kamiennego, ujednolicenie i uproszczenie systemu wynagradzania oraz okończenie działań restrukturyzacyjnych takich jak włączenie Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
W Programie założono także powstanie Komitetu Sterującego, który dokonywałby m.in. oceny postępu procesu restrukturyzacji i realizacji celów.
Program został przyjęty przez Kierownictwo Ministerstwa Energii i skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Termin składania uwag upływa 4 września. Następnie zgodnie z Regulaminem Pracy Rady Ministrów, projekt Programu zostanie skierowany do rozpatrzenia Radzie Ministrów.
Organizatorami Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017 są Polska Technika Górnicza i Miasto Katowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z wypowiedzi tej pani mamy rozumieć, że wreszcie ktoś dokonał wiarygodnego bilansu energetycznego tego kraju!? Znowu powołany zespół, opracowany program, opiniowanie , procedura zatwierdzania, a....czas biegnie.