Z niemal 180 tys. odbiorców, którzy zostali odcięci od prądu na terenie działania grupy Energa (wokół Kalisza, Torunia, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Gdańska, Słupska i Koszalina) dzięki wysiłkom energetyków, strażaków i mieszkańców udało się podłączyć do sieci znakomitą większość - bez zasilania pozostaje 189 domostw. Praca monterów w terenie wciąż trwa - poinformował portal górniczy nettg.pl w piątek (25 sierpnia) wieczorem Adam Kasprzyk, rzecznik Energii.
Bezpośrednio po nawałnicy, na terenie obsługiwanym przez Energę, dostępu do energii elektrycznej nie miało 178,5 tys. odbiorców i 8 tys. stacji transformatorowych (SN/nN), z czego około tysiąc wymagało naprawy lub częściowej odbudowy. Zniszczonych, często całkowicie, zostało 200 ciągów linii przesyłowych, w tym 61 SN. Odbudowywane są właśnie ostatnie z nich. Monterzy naprawili lub postawili od nowa, 850 słupów SN i nN.
Do przywrócenia zasilania na obszarze województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego władze spółki wysłały 150 brygad. Bardzo szybko liczba odciętych od prądu odbiorców spadła do ok. 35 tys. - głównie w woj. pomorskim. Teren ten objęto tzw. stanem awarii masowej. W ciągu doby ściągano z urlopów kolejnych specjalistów i w teren ruszyło 240 zespołów, czyli ponad tysiąc osób.
- Mamy przypadki, gdzie aby przywrócić zasilanie jednej osobie, trzeba postawić od nowa np. 20 słupów, bo gospodarstwo stoi samotnie w lesie, kilometry od innych zabudowań. Dlatego nasza praca może potrwać jeszcze kilka dni. Jednak zarówno służby energetyczne, jak i straż pożarna oraz samorządy opiekują się tymi ludźmi, dostarczając w miarę potrzeb m.in. agregaty – tłumaczy Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.
Kasprzyk podkreśla ogromne znaczenie współpracy monterów z innymi służbami, samorządowcami, mieszkańcami i ochotnikami.
- Energetycy pracują nadal, póki nie zostanie podłączony ostatni dom na Kaszubach - zaznacza.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z największym udziałem OZE. Dostarcza prąd 3 mln klientów. Sieć przesyłowa Energii (tzw. system dystrybucyjny energii elektrycznej) mierzy łącznie 185 tys. km, zajmując ok. 24 proc. powierzchni Polski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.