- Nareszcie w programie oświatowym pojawia się mocny akcent na szkolnictwo branżowe - ocenił w piątek (25 sierpnia) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski na konferencji w Katowicach, podczas której minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapewniła o gotowości wszystkich szkół w Polsce do rozpoczęcia roku szkolnego.
- Dyrektorzy szkół, kuratorzy i ministerstwo edukacji pracowali w czasie wakacji po to, żeby móc dziś powiedzieć, iż pierwszy etap reformy edukacji mamy za sobą. W poniedziałek 4 września w każdej szkole bez kłopotów rozpocznie się rok szkolny - powiedziała Anna Zalewska, zastrzegając, że wyjątkiem są cztery szkoły w województwie kujawsko-pomorskim, które z powodu zniszczeń po przejściu wichury 11-12 sierpnia, otwarte zostaną tydzień później.
Minister Zalewska podsumowała dotychczasowy przebieg reformy szkolnej i wdrażania nowego Prawa oświatowego. Przypomniała m.in., że dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach mogą liczyć na darmowy komplet podręczników szkolnych.
- Wszystkie podręczniki dotarły już do szkół. Wszystkie w podstawówkach i gimnazjach są za darmo - podkreśliła.
Wiceminister energii mówił także o zmianach związanych z kształceniem w szkołach przygotowujących młodzież do zawodu.
Śląsk ma tradycje oświaty zawodowej
- Dziękuję za podjęcie wyzwania i wypełnienie olbrzymiej luki, jaką był niedostatek dobrego kształcenia w tym zakresie. Niech dobry sygnał z Katowic pójdzie w całą Polskę. Województwo śląskie ma bardzo rozwinięte szkolnictwo związane z przemysłem i gospodarką. Świetne tutejsze tradycje rzemiosła i oświaty zawodowej nareszcie wracają w programie minister Zalewskiej. Na rynku pojawia się brak specjalistów i pracowników w wielu tradycjnych zawodach, ale i nowych profesjach, które powstają przecież w związku z innowacyjnością i informatyzacją - mówił Grzegorz Tobiszowski.
Zapowiedział, że wkrótce w Katowicach dojdzie do spotkania pracodawców w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które poświęcone będzie właśnie reformie szkolnictwa zawodowego i branżowego.
- Na tym polu musimy zaspokoić wielkie zapotrzebowanie edukacyjne młodego pokolenia. Dlatego przedsiębiorcy i pracodawcy otrzymają możliwość kształtowania programów nauczania i systemu w taki sposób, byśmy nie narzucali go im ex cathedra lecz dostosowali do ich realnych potrzeb - mówił wiceminister energii.
Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer dodała m.in., że w czasie wakacji remonty przed nowym rokiem szkolnym przeszło blisko tysiąc szkół w województwie śląskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.