Oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, prowadzące inwestycje, wydłużyły terminy składania ofert na budowę brakujących odcinków autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa. Obecnie przypadają one 1 września br. w oddziale łódzkim i 18 września - w katowickim.
Regionalne oddziały GDDKiA ogłosiły przetargi na budowę tych odcinków 30 czerwca br. Było to następstwo wcześniejszej decyzji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w tej sprawie. Liczący 81 km fragment autostrady A1 ma być - według założeń resortu - gotowy w 2021 r. Na inwestycję zabezpieczono, za zgodą ministra finansów, 4 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego.
Jak podał w środę (9 sierpnia) rzecznik katowickiego oddziału Dyrekcji Marek Prusak, przetarg dotyczący jedynego odcinka tej części A1, który będzie realizowany na terenie woj. śląskiego, został dzień wcześniej przedłużony z 1 do 18 września. Opublikowane sprostowanie do dokumentacji przetargowej zawiera zapisy dotyczące: sytuacji ekonomicznej i finansowej oferentów, wymogów związanych ze zdolnością techniczną i kwalifikacjami zawodowymi ich personelu oraz terminu składania ofert.
Z kolei łódzki oddział GDDKiA przedłużył dotąd termin składania ofert dotyczących czterech tamtejszych odcinków autostrady z 30 sierpnia do 1 września. Pod koniec lipca opublikował on kilkunastostronicową zmianę treści tzw. specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zmieniono w niej m.in. zasady przyznawania punktów przetargowych.
Po udostępnieniu 1 lipca ub. roku odcinka Tuszyn-Stryków oraz po otwarciu powstającego już fragmentu A1 Częstochowa-Pyrzowice (planowo w 2019 r.) obecne przetargi powinny doprowadzić do ukończenia pięciu brakujących jeszcze odcinków autostrady A1. Powstaną one w śladzie zbudowanej w latach 80. ub. wieku autostrady A1 od Tuszyna do Piotrkowa, a dalej - istniejącej drogi krajowej nr 1.
Odcinki te mają oznaczenia: A, B, C, D w woj. łódzkim oraz E - w woj. śląskim (obecnie w woj. śląskim powstają odcinki F, G, H oraz I - od Częstochowy do Pyrzowic). Wszystkie mają być budowane w technologii betonu cementowego. Wszystkie mają zgody na realizację inwestycji drogowej.
Odcinek A obejmuje 15,8 km trasy od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Piotrków Trybunalski Południe (w dokumentacji przetargowej węzeł ten nosi dawną nazwę: Bełchatów; z węzłem). Odcinki B to 24,21 km autostrady od węzła Piotrków Południe do węzła Kamieńsk (z węzłem), odcinek C liczy 16,52 km od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko (z węzłem), a odcinek D obejmuje 7,02 km A1 od węzła Radomsko do granicy z woj. śląskim.
Łódzki oddział GDDKiA objął odcinki A, B, C i D jednym, podzielonym na części przetargiem nieograniczonym. Wszystkie jego części przewidują projektowanie i budowę poszczególnych odcinków. Przyszli wykonawcy otrzymają do informacji przygotowane już wcześniej dokumentacje i programy funkcjonalno-użytkowe, na których podstawie będą mogli zrealizować zadanie. Zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych. Wykonawcy mogą też złożyć ofertę w odniesieniu do wszystkich części.
Odcinek E w woj. śląskim obejmuje 16,8 km od granicy woj. śląskiego do węzła Częstochowa Północ (w dokumentacji przetargowej nosi on dawną nazwę Rząsawa; bez węzła). Dla tego odcinka nie przygotowywano wcześniej dokumentacji w takim zakresie, jak dla odcinków łódzkich, stąd wykonawca będzie musiał ją zapewnić wraz z innymi niezbędnymi opracowaniami i decyzjami dla budowy i użytkowania.
Kryteriami oceny w katowickim przetargu mają być cena - 60 pkt. oraz kryteria pozacenowe - w 40 pkt. (w tym równość podłużna nawierzchni - 8 pkt., personel wykonawcy - łącznie 6 pkt., skrócenie terminu realizacji: 12 pkt., zapewnienie przejezdności w trakcie budowy trzema pasami ruchu - 9 pkt. oraz zagospodarowanie na placu budowy destruktu z rozbiórki istniejącej nawierzchni - 5 pkt.)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.