Jak już informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, efektem zorganizowanej niedawno V edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego miał być apel do rządu, poruszający problemy, z jakimi zmaga się ta gałąź górniczej branży.
W środę (3 sierpnia) kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przewodniczący komitetu organizacyjnego Szkoły Górnictwa Odkrywkowego prof. Zbigniew Kasztelewicz przekazał portalowi nettg.pl pełną treść gotowego apelu, zaadresowanego do premier Beaty Szydło.
Autorzy apelu podkreślają w nim, że głównymi problemami, które utrudniają pracę i rozwój branży odkrywkowej, są unijna polityka klimatyczna oraz uwarunkowania formalno-prawne dla pracy, rozbudowy i budowy nowych kopalń.
- Rozwój górnictwa odkrywkowego opartego na rodzimych surowcach energetycznych to dalszy rozwój kopalń i zakładów przetwarzających te kopaliny, jak elektrownie na węgiel brunatny, cementownie, firmy zajmujące się obróbką i przeróbką tych surowców oraz firmy pracujące na rzecz tej branży. To również dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Utrzymanie i wzrost liczby miejsc pracy to wiano, jakie górnictwo odkrywkowe może wnieść w krajową gospodarkę – czytamy w dokumencie.
Jego autorzy zwracają też uwagę, że głównym celem polityki surowcowej i energetycznej winno być zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego Polski na bazie krajowych kopalin.
- Obecnie górnictwo odkrywkowe to branża o potwierdzonym, nowoczesnym wyposażeniu technicznym i technologicznym, spełniająca standardy europejskie i światowe, to ponad 7000 zakładów górniczych, które wydobywają około 40 różnych kopalin (węgiel brunatny, kruszywa żwirowo-piaskowe, kruszywa łamane, surowce dla przemysłu wapienniczego i cementowego i szereg innych kopalin). Łączne wydobycie za ostatnie lata kształtuje się w granicach od 350 mln ton do 400 mln ton w roku. Branża ta prawie w pełni zaspokaja potrzeby surowcowe kraju – napisano.
Poniżej zamieszczamy pełną treść apelu:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK