Projekt Programu dla Śląska jest dobrym przykładem dialogu między regionem a centralą na rzecz kreowania rozsądnej polityki rozwoju - ocenił ekonomista i prawnik, przewodniczący Społecznej Rady Gospodarczej przy wojewodzie śląskim, prof. Jan Wojtyła.
Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło w piątek (28 lipca) w Katowicach konsultacje projektu Programu dla Śląska - jednego ze 185 strategicznych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jednego z dwóch dedykowanych regionom (obok Polski Wschodniej). Celem Programu ma być m.in. wzmocnienie gospodarcze tego województwa.
Projekt programu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przedstawił w Katowicach podczas obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Rada jesienią ub. roku wypracowała program gospodarczo-społeczny dla regionu, który został przyjęty w formie rekomendacji WRDS dla rządu. Założenia programu zawarto też w Porozumieniu na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego, podpisanym wówczas przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.
Na tej podstawie, a także z uwzględnieniem materiałów przygotowanych przez samorząd woj. śląskiego, powstał obecny projekt. Ma być on dopracowywany w toku spotkań roboczych przedstawicieli ministerstwa i WRDS. Harmonogram zakłada zakończenie tych prac w październiku br.
Prof. Wojtyła - który jest jednym z członków zespołu problemowego WRDS ds. Porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego i uczestniczył w piątkowej prezentacji projektu Programu dla Śląska - ocenił, że przygotowując go Ministerstwo Rozwoju było trochę w trudnej sytuacji - "wynikającej z bogactwa projekcji".
Ekspert wskazał przy tym na "moc" wcześniejszej propozycji WRDS, która wynikała z jej zaaprobowania przez wicepremiera Morawieckiego.
- W tej chwili Ministerstwo Rozwoju przygotowało scalony program dla woj. śląskiego. Nie wnikając w szczegóły, kto, w jakim zakresie się do tego przyczynił, jeśli były dobre pomysły, zostały wybrane - i to ma swoją wartość samą w sobie - ocenił.
- Ważne jest zrozumienie, że nie będzie rozwoju gospodarczego Polski bez silnego rozwoju Śląska - tu byliśmy zgodni - wskazał.
Jak zaznaczył, projekt ma charakter kompleksowy, dotyka kluczowych dziedzin życia społecznego i gospodarczego na Śląsku i zawiera konkretne uporządkowane projekty - z poziomem finansowania. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Program otworzy dopiero pewien proces.
- Programy i strategie na długie lata już przerabialiśmy. Zmieniają się okoliczności, preferencje, więc to musi być dokument elastyczny - i on spełnia te warunki. Oczywiście on będzie wymagał także pewnego przybliżenia do konkretu - zastrzegł prof. Wojtyła.
- Natomiast zaletą tego dokumentu jest integralność i spójność ze scenariuszami rządowymi. Z tego punktu widzenia jest to dobry krok naprzód - ocenił, dodając, że projekt Programu, czy już sam Program będzie można w przyszłości rozbudować.
- To jest proces; myślę, że zaczynamy bardzo ważny etap rozwoju dla Śląska - powiedział przewodniczący rady gospodarczej przy wojewodzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.